Koncerty - relacje

„Kultura jest tym, co sprawiło, że człowiek stał się czymś innym niż tylko przypadkowym wydarzeniem w przyrodzie.”
- André Malraux
Awatar użytkownika
Luna
Podziękował: 54 razy
Podziękowano: 42 razy

Koncerty - relacje

Postautor: Luna » 09 listopada 2014, 18:52

Zapraszam do dzielenia się wrażeniami z koncertów muzyki klasycznej, poważnej, wszelkich występów, które w dziale ogólnomuzycznym jakoś nie leżą, a tutaj pasują stylistyką, formą itp.
Awatar użytkownika
ecia
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 7 razy

Re: Koncerty - relacje

Postautor: ecia » 10 listopada 2014, 13:28

Luna to jest firma! Dziękuję serdecznie za pomoc i już przechodzę do sedna.

W sobotę byłam w niedawno otwartej sali koncertowej Narodowej Symfoniznej Orkiestry Polskiego Radia(NOSPR). Sala była bardzo dokładnie projektowana (od ścian, poprzez siedzenia, barierki aż po ustawienie krzeseł dla orkiestry) żeby w każdym miejscu akustyka była idealna. Ja siedziałam w drugim rzędzie i wszystko było pięknie słychać. Sala robi naprawdę duże wrażenie nie tylko akustyką, ale także wyglądem.
Obrazek
Z zewnątrz to taka bryła trochę:
Obrazek

Kilka ciekawostek o sali:
Sala koncertowa na 1800 miejsc jest obecnie największym takim obiektem w Polsce. Sala ma 14 wejść dla publiczności, 21 mechanicznie unoszonych zapadni estrady, a sama estrada ma powierzchnię 312 m kw. Jej wysokość (wraz z konstrukcją) to 28,05 m, czyli tyle co 9-piętrowy blok. Sala jest dostosowana do pracy 120-osobowej orkiestry i 100-osobowego chóru. Z kolei widownia składa się z czterech poziomów: głównego audytorium (parteru), antresoli otaczającej estradę, I balkonu z lożą VIP oraz II balkonu.
Sala ma bardzo dobrą, niektórzy mówią, że wręcz idealną, akustykę. Osiągnięto ją m.in. dociążając poszczególne elementy sali. Sam sufit akustyczny waży 325 ton, a plafon, obniżona część sufitu akustycznego, zawieszony na środku - 26 ton.
Niepowtarzalny, falujący wzór na ścianach sali koncertowej powstał w wyniku długotrwałych prac na styku architektury i akustyki. Ważna funkcja ścian bocznych, jaką jest rozpraszanie dźwięku, wymagała specyficznego rozrzeźbie-nia tych powierzchni. Balustrady z kolei są odpowiedzialne za ukierunkowanie odbić dźwięku. Na całość balustrad składa się ok. 300 segmentów, każdy o wadze ok. 180 kg, zbudowanych ze sklejki brzozowej.

Dla każdego fana muzyki klasycznej to miejsce, które trzeba odwiedzić. Koncerty odbywają się niemal codziennie i poza koncertami wielkich gwiazd, bilety nie są drogie.
Ja byłam na koncercie grupy Volosi z orkiestrą. Jest to bardziej folk niż muzyka klasyczna.Tu próbka tego co grają Panowie, z orkiestrą robi to jeszcze lepsze wrażenie. Na żywo widać jak czują tę muzykę, że bawi ich to niezmiernie.

Wszystkim, którzy będą mieli okazję gorąco polecam koncerty zespołu Vołosi, a także odwiedziny w nowej siedzibie NOSPR w Katowicach.
Powiedzieć wszystko?
Nie to niemożliwe.
Zawsze zostaje to co najważniejsze
i co się nie da okpić powiedzeniem.

Wróć do „Kultura”