Teatr TV

„Kultura jest tym, co sprawiło, że człowiek stał się czymś innym niż tylko przypadkowym wydarzeniem w przyrodzie.”
- André Malraux
Awatar użytkownika
Siemowit

Teatr TV

Postautor: Siemowit » 08 sierpnia 2012, 15:15

Nie wiem czy ten temat powinien być tutaj ale lepszego działu chyba nie ma.

Na pewno macie jakieś pozycje Teatru TV, które lubicie lub które zrobiły na was wrażenie. Ja osobiście mogę polecić na początek tej tematyki inscenizację historyczną pt.: "Śmierć rotmistrza Pileckiego". Jest to historia rotmistrza, który w czasach II WŚ sam dał się złapać w łapance i wywieźć do obozu zagłady. Mówi się o nim "ochotnik do Auschwitz". Chciał zdobyć informacje na temat obozu i zorganizować tam ruch oporu. Jego informacje o tym, co tam zastał były pierwszymi na świecie. Akcja się nie powiodła, za to udało mu się z kilkoma ludźmi uciec z obozu w przebraniu Niemców. Historia jak z Klossa, fantastyczna - ale PRAWDZIWA.

Po ucieczce wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Odznaczył się również wcześniej - podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. w bitwie o Wilno.

Po II WŚ przebywał we Włoszech, pod dowództwem generała Andersa. Wrócił do kraju by działać i zdobyć informacje, ale nie powiodło mu się. Został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i oskarżony o działalność szpiegowską na rzecz "zdradzieckiej armii Andersa", jak nazywano Wojsko Polskie poza granicami Ludowej Polski.

Inscenizacja ukazuje cały proces sądowy oraz to jak traktowano rotmistrza w kazamatach więzienia UB. Pokazano również jak został zabity.

Ów teatr nie jest tak brutalny jak film "Generał Nil" ale akcja dzieje się dokładnie w tym samym czasie. Nawet jeden aktor w obu obrazach gra tą samą postać, a mianowicie Jacek Rozenek jako pułkownik UB Józef Różański. Generalnie grają świetni polscy aktorzy.

Mogę polecić z czystym sumieniem. Obraz ukazuje ponure czasy stalinizmu pod rządami Bieruta, o których zbytnio się nie mówi - a to nie jest epoka Gierka, którą z dokumentów widzieli nawet młodsi. To są czasy mroczne i dla ówczesnych np. AK-owców nadal czasy wojny, choć nieformalne.

Sam rotmistrz Pilecki zaś został zaliczony do najodważniejszych ludzi na świecie. Swoim postępowaniem pokazał, że jest prawdziwym bohaterem. Nie żadnym Hansem Klossem - ale realną postacią o której powinno się mówić.

Polecam.

Śmierć rotmistrza Pileckiego w filmpolski.pl
Awatar użytkownika
Vinlett
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 59 razy

Re: Teatr TV

Postautor: Vinlett » 25 sierpnia 2012, 21:17

Siemowit pisze:Nie wiem czy ten temat powinien być tutaj ale lepszego działu chyba nie ma.
To jest właściwe miejsce i bardzo się cieszę, że założyłeś ten topic.

Nie pamiętam dokładnie kiedy ani co spowodowało, że Teatr tv przyciągnął moją uwagę, ale był taki okres, kiedy obowiązkowo w telewizji co tydzień oglądałam każdy spektakl. Jednym z tych najbardziej przeze mnie zapamiętanych była sztuka "Poskromienie złośnicy" w reżyserii Michała Kwiecińskiego z 1990 roku. W rolach głównych fantastycznie zagrali Janusz Gajos i Joanna Szczepkowska. Od jakiegoś czasu bezowocnie poszukiwałam tego spektaklu i właśnie dzisiaj odkryłam, że jest na YT. Wprawdzie jakość nie powala, delikatnie mówiąc, ale jak się nie ma co się lubi... ;)

A "Śmierć rotmistrza Pileckiego" chętnie obejrzę, kiedy wpadnę w odpowiedni nastrój na zagłębianie się w tego typu tematykę.
I am the FBI.

Wróć do „Kultura”