Cytaty, fragmenty i złote myśli

„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem.”
- Kornel Makuszyński
Awatar użytkownika
Viento
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 7 razy

Cytaty, fragmenty i złote myśli

Postautor: Viento » 05 marca 2009, 08:08

Które cytaty i fragmenty książek was poruszyły, zmusiły do zatrzymania się i zadumy? Mogą być też cytaty z filmów, nie warto zakładać dla nich oddzielnego tematu. Proszę, piszcie, dlaczego dany fragment was poruszył, co sprawiło, że jest dla was wyjątkowy i bliski. Zapraszam do dyskusji.

Paulo Coelho - "Weronika postanawia umrzeć":

- Bądź niczym bijące źródło, nie zaś jak staw, w którym zawsze stoi ta sama woda. - zgadzam się z tym w 100%. Uważam, że powinniśmy się rozwijać, uczyć się nowych rzeczy, być otwartymi na to, co nowe i inne.

- Jestem szalony. Szalony bo chce przeżyć życie tak jak mi się podoba, a nie jak podoba się innym. - ciągle spotykam się z krytyką i odrzuceniem ze strony mojej rodziny, ponieważ nie jestem taka, jak oni i nie mam takich samych wartości. Chodzi o takie sprawy jak wiara, poglądy na rodzinę, politykę, niezależność. Dla mnie jednak ważne jest to, żeby nie robić czegoś, w co się nie wierzy i nie robić niczego na przekór sobie.

Cdn.
Awatar użytkownika
Sushi
Podziękował: 2 razy

Re: Cytaty, fragmenty i złote myśli.

Postautor: Sushi » 05 marca 2009, 19:25

Ulubione cytaty... hmmm...

Na pewno ten, który za jakiś czas stanie się mym mottem życiowym, nie ma to tamto (:mrgreen:)
"Nie powinno się bowiem poddawać marazmowi i jeśli nie możemy promieniować naturalną radością życia, to niech choć popromieniejemy radością sztuczną, wygenerowaną za pomocą trzech dodatkowych drinków." Monika Szwaj "Jestem Nudziarą"

Z "Weroniki.." Coelho najbardziej lubię:
"Młodość już taka jest, sama ustala granice wytrzymałości,
nie pytając, czy ciało to zniesie- pomyślała.- A ciało zawsze znosi"

A to ostatnimi czasy jest moje motto na teraz (to powyżej będzie za kilka lat XD). Zgadzam się z tym w 100%, jeśli mamy siłę, jesteśmy młodymi ludźmi, to musimy korzystać z życia, bo ma sie je jedno i młodość też. Tak więc czynię jak zalecają ;)

"Dziewczyna uważać będzie każdy dzień życia za cud, bo tak jest w istocie, zważywszy wszelkie możliwości niespodziewanych zdarzeń w każdej sekundzie naszej kruchej egzystencji"
Dla mnie to właśnie jest cała życiowa prawa. Życie to cud.

"-Przyjrzyj się mojej twarzy, zapamiętaj każdy jej rys - powiedziała.- Oczyma duszy, byś mógł ją kiedyś namalować"
Po prostu piękny cytat... Romantyzm daleko posunięty ;)

Plus ten, co dała Tiamat, to o byciu szalonym. Dlatego, bo też cenię sobie swoje prawo do życia jak mi się podoba, a nie jak podoba się innym.

W chwili obecnej tylko to miałam pod ręką. Więcej później ;)
"Monsters are real, and ghosts are real too. They live inside us, and sometimes, they win."
Awatar użytkownika
Viento

Postautor: Viento » 08 marca 2009, 09:16

Przypomniał mi się mój ulubiony cytat z "Kung Fu Panda". Piszę po angielsku bo po polsku nie ma tej gry słów.

"Past is history, future is mystery, but what is now is a gift, that's why it is called present."

Nie warto koncentrowac się na przeszłości i rozpamiętywać to, co było. Nie warto też zbyt dużo gdybać o przyszłości, bo nie można wszystkiego przewidzieć i zaplanować. Trzeba cieszyć się tym, co jest teraz i brać z danego dnia jak najwięcej, aby niczego nie przegapić. Tak właśnie staram się robić.
Awatar użytkownika
Sushi
Podziękował: 2 razy

Postautor: Sushi » 08 maja 2009, 21:10

Wzruszyło mnie jedno zdanie ostatnio z "Traktatu o Łuskaniu Fasoli" Myśliwskiego. Otworzyłam na byle jakiej stronie i to było pierwsze zdanie, jakie mi się w oczy rzuciło. Nie wiem, dlaczego nie zwróciłam na nie uwagi wcześniej...
"Zdarzają się przecież ludzie podobni do siebie i czasem można wziąć kogoś za kogoś innego. Zwłaszcza, jeśli się z kimś było blisko, a już nigdy się go potem nie widziało, to chciałoby się go odnaleźć nawet w kimś obcym"
Normalnie mnie to łzy w oczach stanęły...
"Monsters are real, and ghosts are real too. They live inside us, and sometimes, they win."
Awatar użytkownika
Dwight Dwain Wakko

Postautor: Dwight Dwain Wakko » 10 maja 2009, 17:45

Viento pisze:Przypomniał mi się mój ulubiony cytat z "Kung Fu Panda". Piszę po angielsku bo po polsku nie ma tej gry słów.

"Past is history, future is mystery, but what is now is a gift, that's why it is called present."

Mocne :shock: i można by powiedzieć odmłodzone słowa Carpe Diem ;)

Moje dwa życiowe Motta:
1) Quot Linguas Calles, Tot Homine Vales (w wolny tłumaczeniu z łac. "Ile znasz języków, tylu masz przyjaciół" Autorem jest chyba Karol V tylko nie wiem który :lol: )
2) Zhibizhiji, baizhanbudai ( oczywiście są tam odpowiednie akcenty nad samogłoskami ale nie bardzo wiem jak je tutaj wstawić. Tłumaczenie z chiń. "Znaj wroga i samego siebie, a stoczysz Sto bitew nie wiedząc co to porażka". Autor Sun Zi w swojej powieści "The Art of War"
;)
Awatar użytkownika
Viento

Postautor: Viento » 11 maja 2009, 10:34

"Znaj wroga i samego siebie, a stoczysz Sto bitew nie wiedząc co to porażka".

i dla porównania
Zhibizhiji, baizhanbudai

Nie ma to jak ekonomiczność w języku. Po co tyle słów jak wystarczą dwa.

Uwielbiam fragmenty o krowach z Rio Anaconda, np. ten:

Ogon jest jeden a muuch wiele ... - powiada Księga Mądrości Mu. Znaczy to mniej więcej tyle, że wszystkich kłopotów od siebie nie odgonisz - niektóre muszą cię dosięgnąć i boleśnie ukąsić. Kto nie jest w stanie cierpliwie znosić ukąszeń losu, będzie coraz więcej czasu tracił na bezskuteczne wymachiwanie ogonem. I stopniowo popadnie w obłęd, gdyż całą treścią jego życia stanie się unikanie nieuniknionego.
Księga Mądrości Mu uczy, że zamiast się z nieuniknionym szarpać, lepiej mu się poddać i przeczekać. Ogon jest jeden) a muuch wiele ... - powiada Mu i zaraz potem dodaje: ... ale wszystkie w końcu kiedyś odlatuują.

Mądrze powiedziane - pewnych problemów nie da się uniknąć i zamiast zastanawiać się nad tym, jak ich uniknąć należy im po prostu stawić czoła.
Awatar użytkownika
Dwight Dwain Wakko

Postautor: Dwight Dwain Wakko » 11 maja 2009, 17:08

Viento pisze:
"Znaj wroga i samego siebie, a stoczysz Sto bitew nie wiedząc co to porażka".
i dla porównania
Zhibizhiji, baizhanbudai
Nie ma to jak ekonomiczność w języku. Po co tyle słów jak wystarczą dwa.

Niestety nie do końca tak jest, ale nie jestem specjalistą od Mandaryńskiego, tylko jest to moje hobby, żebym teraz to przeanalizował.
Zwrócę uwagę tylko że należy pamiętać że w Tym Języku nie mamy do czynienia z literami a ze sylabami. Może bliżej jest to łączeniu słów jak w niemieckim, ale tylko pod tym względem! tak jak w moim ulubionym słowie niemieckim (bo najdłuższym jakim znam :D ) Selbstbedienungsgeschaft :lol:
Awatar użytkownika
Viento

Postautor: Viento » 13 lipca 2009, 14:07

Dziś uderzył mnie fragment z Trzech Wiedź Pratchetta:

"Margrat zastanowiła się, jak to jest, przez całe życie robić to, czego się nie lubi. To jak być martwym pomyślała, tylko gorzej, bo jest się żywym i trzeba to znosić".

Cieszę się, że mam pracę, którą lubię i że mój partner podziela moje wybory życiowe. Dzięki temu nie musimy robić rzeczy, których nie lubimy, aby zadowolić drugą osobę.
Awatar użytkownika
Viento

Postautor: Viento » 19 października 2009, 10:09

Fragment "Blondynki wśród łowców tęczy" Pwlikowskiej, w którym Beata wyjaśnia dlaczego jeździ do dżungli amazońskiej:

- Po co tam wracasz, do tych węży, skorpionów, mrówek i jaguarów, po co chcesz się tak umęczyć, po co ryzykujesz malarię, żółtaczkę, cholerę i paciorkowca, po co cierpisz głód, marzniesz w nocy, rozpływasz się z gorąca za dnia, po co pchasz się w miejsca, z których zlatujesz na złamanie karku, po co wędrujesz przez dżunglę z ciężkim plecakiem, w słońcu i w deszczu, odparzasz sobie tyłek, kąpiesz się wśród piranii, obłażą cię pchły piaskowe, lecą ci na głowę pluskwy, gonią karaluchy, po co? Po co ci to?...

Odpowiadam:
- Ponieważ puszcza amazońska to ostatnie znane mi miejsce na ziemi, gdzie człowiek jest wciąż człowiekiem. Tutaj nie istnieje nic takiego jak stres, pośpiech, przestępczość, telewizja, gazety, instytucje, urzędy, nadużycia finansowe, dziury budżetowe, religia, pieniądze czy polityka. To jest ostatni świat wolny od uwikłań, zależności, intryg, oszustw i kłamstw. Nikt tu niczego nikomu nie obiecuje. Każdy jest wolnym człowiekiem, który odpowiada tylko przed sobą i sam musi o siebie zadbać. Dlatego tam jeżdżę. I dlatego pewnego dnia stamtąd już nie wrócę.

To smutne, że jest tylko jedno takie miejsce na ziemi.
Awatar użytkownika
Bastet

Postautor: Bastet » 19 października 2009, 12:00

Czy ja wiem, czy smutne? Gdyby ludzie tak pragnęli tej bezwzględnej wolności, która jest zdaniem się tylko na siebie i zaciekłą walką o przeżycie, to by jeździli tam masowo i już zostawali. Podziwiam takich podróżników jak Pawlikowska, ale nie zgadzam się z nią, że to ostatnie takie miejsce. Zresztą napisała "znane mi", a to nie oznaczy "ostatnie i kropka". Są jeszcze bezkresne stepy Azji, gdzie człowiek wchodzi i znika, są nigdy nieodkryte zakamarki Afryki, są bajkowe wysepki wulkaniczne rozsiane po Oceanach i do nikogo nie należące.
Kto szuka, ten znajdzie.
You're always so perceptive about everyone but yourself.

Wróć do „Czytelnia”