Poradniki

„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem.”
- Kornel Makuszyński
Awatar użytkownika
Vinlett
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 59 razy

Re: Poradniki

Postautor: Vinlett » 01 maja 2013, 14:09

Kiedyś miałam okazję uczestniczyć w praktycznych i teoretycznych zajęciach z samoobrony, na których instruktorzy polecali m.in. właśnie tę książkę.

Zaiste, samoobrona to nie tylko sztuka zadawania odpowiednich ciosów. Na zajęciach uczono nas, że występują trzy składowe samoobrony. Są nimi: informacja (kiedy już znajdziemy się w sytuacji zagrożenia, to należy jak najszybciej zebrać dane typu: czym mogę się obronić, a co akurat mam pod ręką, jak najsprawniej uciec czyli rzut oka na otoczenie itp.), obrona werbalna czyli, krótko mówiąc, należy drzeć japę wniebogłosy, wzywać pomocy itd. (może się to wydać dziwne, ale ta część zajęć, sprawiła dziewczynom największą trudność) i obrona fizyczna czyli gdzie i jak uderzyć, aby się wybronić. Dopiero współpraca tych trzech elementów może dać pełen sukces.

Instruktorzy polecali jeszcze te pozycje książkowe:

"Samoobrona kobiet" Jurgen Holler, Alex Maluschka, Stefan Reinish (2010)
"Samoobrona dla kobiet" Lavinia Soo-Warr (2007)
"Jak żyć bezpiecznie w dżungli miasta. Podręcznik przetrwania" Jacek Pałkiewicz (2006)
"Samoobrona dziewcząt- naucz się bronić" Sunny Graff (2003)
"Jak żyć bezpiecznie w niebezpiecznym świecie" Harold H. Bloomfield, Robert K. Cooper (1997/ 2000)
"Obroń się sam" Ryszard Radziejewski (1995)
"Obroń się sama" Norbert Mertens (1990/ 1994)
I am the FBI.
Awatar użytkownika
Viento
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 7 razy

Re: Poradniki

Postautor: Viento » 01 czerwca 2013, 16:01

Monika Jurczyk - Bądź boska, osobista stylistka radzi. Skusiałam się po wywiadzie z autorką, w którym opisywała swoją pracę. Pisze z humorem i książka nie jest przegadana, zawiera wiele pomocnych zdjęć i porad, np jakie fasony różnych ubrań pasują do różnych figur, jakie kolory do różnych typów urody, jak dobierać dodatki. Teraz kolej na przegląd mojej szafy i nowe zakupy. :D

Wróć do „Czytelnia”