Powieści grozy

„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem.”
- Kornel Makuszyński
Awatar użytkownika
Bastet

Powieści grozy

Postautor: Bastet » 29 maja 2009, 22:33

Zauważyłam, ze sporo osób czytuję książki Ann Rice i ma coś na ich temat do powiedzenia. Zapraszam zatem do tego tematu, który rozszerzam dodatkową o całość literackiego nurtu, którego "Kroniki" są częścią czyli powieści grozy.

Obecnie jestem świeżo po lekturze "Wywiadu z Wampirem", które nie wywarły na mnie takiego wrażenia, jakiego się spodziewałam. Myślę, że to wina doskonałej ekranizacji, wspomnienia której w całości przesłoniły mi lekturę. Bohaterowie mają twarze odtwórców ról filmowych i nie mogę jakoś wyczuć tego fantastycznego, dekadenckiego klimatu, jaki dominował w filmie. Nie twierdzę przy tym, że książka jest zła. Popełniłam tylko ten błąd, że sięgnęłam po nią po obejrzeniu filmu.
Mam nadzieję, że pozostałe części mnie nie rozczarują tak bardzo.
Co do stylu Ann Rice to też mam tu pewne zastrzeżenia. Jest wiktoriański, a to świetny wzorzec, natomiast wydaje mi się zbyt napuszony. Jedynie w opisach poczynań Lestata zdarza jej się uderzyć w niższy, mniej męczący ton narracji. W wielu partiach po prostu ciągła patetyczność męczy. Generalnie, spodziewałam się czegoś więcej.
You're always so perceptive about everyone but yourself.
Awatar użytkownika
Viento
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 7 razy

Re: Kroniki Wampirów i powieści grozy

Postautor: Viento » 30 maja 2009, 19:12

Co prawda książki Rice ostatnio czytałam kilka lat temu więc nie pamiętam ich bardzo dobrze, ale pamiętam, że "Wampir Lestat" i "Królowa potępionych" były napisane w innym stylu niż "Wywiad z wampirem" tzn nie były takie patetyczne. Wydaje mi się, że ten patos w pisaniu jest po części odzwierciedleniem natury Luisa, który wszystko bardzo intensywnie przeżywał i który był idealistą. Ja tak to odbierałam.

Nie twierdzę przy tym, że książka jest zła. Popełniłam tylko ten błąd, że sięgnęłam po nią po obejrzeniu filmu.

Ja zrobiłam odwrotnie i film mnie rozczarował. ;)

Mam nadzieję, że pozostałe części mnie nie rozczarują tak bardzo.

To zależy, czego się spodziewasz. Jak już gdzieś pisałam kolejne części skupiają się na Lestacie, pokazują go w zupełnie innym świetle. Jest to bardzo barwna i intrygująca postać. Mnie wzruszyły jego losy i całkowicie zmieniłam o nim zdanie, które miałam po lekturze Wywiadu.

W wakacje planuję odświeżyć sobie cykl kronik, o ile uda mi się kupić brakujące części po angielsku (co ja na to poradzę, że nie lubię czytać tłumaczeń? ;) ).
Pendulum Prey

Postautor: Pendulum Prey » 31 maja 2009, 10:27

Jestem w trakcie zbierania "Kronik" i muszę przyznać, że od pierwszego wejrzenia jestem oczarowany dziełami Anne Rice. Ze wszystkich przeczytanych jak do tej pory książek najbardziej przypadł mi do gustu "Wampir Lestat". Jego życiorys jest według mnie znacznie bardziej interesujący niż życiorys Louise'a, który zawsze mi się trochę kojarzył z "ciepłymi kluchami":D Mimo to, "Wywiad z Wampirem" jest również wspaniałym dziełem, którego nie można pominąć, czytając "Kroniki". Wdałbym się w głębsza dyskusję na temat samego Louise'a, ale nie chcę za bardzo zdradzać zawiłości fabularnych książek pani Rice.
Dodam jeszcze, że dopiero po przeczytaniu kilku książek z tego cyklu uświadomiłem sobie, jak ogromną inspiracją były "Kroniki Wampirów" dla twórców gry fabularnej "Wampir: Maskarada". Gdyby nie Anne Rice, to ta gra nie miałaby racji bytu.
The fact is that far more crime and child abuse has been committed by zealots in the name of God, Jesus and Mohammed than in the name of Satan
Awatar użytkownika
Viento

Postautor: Viento » 28 czerwca 2009, 15:00

Dotychczas z kronik przeczytałam: "Wywiad z wampirem", "Wampir Lestat", "Królowa potępionych" i niedawno skończyłam "Wampira Armanda". Armanda można poznać już w "Wywiadzie z wampirem" jako założyciela teatru wampirów w Paryżu. "Wampir Armand" opisuje całą historię tego bardzo interesującego wampira stworzonego przez Mariusa. Opisy prawosławnej Rusi i hulaszczej, dekadenckiej Wenecji w czasach renesansu są naprawdę imponujące. Wątek z całunem turyńskim i krwią Chrystusa to ciekawa próba opisania sytuacji wampirów jako morderców, krwiopijców skazanych na potępienie. Jednak książka jest nierówna - współczesne losy Armanda nie są opisane w taki porywający sposób i Rice momentami przynudza.

Czy ktoś czytał "Diabła Mnemocha"?
Pendulum Prey

Postautor: Pendulum Prey » 01 lipca 2009, 22:03

Viento pisze:Dotychczas z kronik przeczytałam: "Wywiad z wampirem", "Wampir Lestat", "Królowa potępionych" i niedawno skończyłam "Wampira Armanda"

Ja czytałem wszystko to co wymieniłaś oraz "Merrick" (wiadomo dzięki komu;>) a w tym momencie czytam "Opowieść o Złodzieju Ciał".
Trzy najwcześniejsze części są dla mnie wspaniałe i jestem nimi na serio zachwycony. "Opowieść..." jak na razie jest też bardzo dobra (jestem w okolicy setnej strony czyli gdzieś w 1/5 książki). Z "Wampira Armanda" dużo już zdążyłem zapomnieć, ale tym przyjemniej będzie mi się czytało go w niedalekiej przyszłości. Nie mogę się doczekać chwili, kiedy skompletuję całą sagę wraz z "Nowymi Kronikami";p
The fact is that far more crime and child abuse has been committed by zealots in the name of God, Jesus and Mohammed than in the name of Satan
Awatar użytkownika
Bastet

Postautor: Bastet » 01 lipca 2009, 22:09

A ja właśnie morduję "Wampira Lestata" i po prostu zdycham z nudów. Raz, ze tam się kompletnie nic nie dzieje. Dwa, ze pisane jest tak egzaltowanym, patetycznym i śmiertelnie poważnym stylem, że mam dość po 10 stronach. Ann Rice sprawia wrażenie autorki, której operacyjnie usunięto poczucie humoru.
Jestem bardzo rozczarowana.
You're always so perceptive about everyone but yourself.
Awatar użytkownika
Viento

Postautor: Viento » 02 lipca 2009, 07:21

"Opowieść..." jak na razie jest też bardzo dobra (jestem w okolicy setnej strony czyli gdzieś w 1/5 książki).

A ja nie dobrnęłam dalej niż do jakiejś 30 strony. Nudne to było i jakieś wtórne.

Ann Rice sprawia wrażenie autorki, której operacyjnie usunięto poczucie humoru.

To fakt. Nie przypominam sobie, żeby któraś z jej książek (z tych, które czytałam) była choć momentami zabawna.
Pendulum Prey

Postautor: Pendulum Prey » 15 lipca 2009, 15:13

Przeczytałem już zarówno "Opowieść o Złodzieju Ciał" jak i "Memnoch Diabeł". Ta pierwsza pochłonęła mnie do reszty i przeczytałem ją raptem w 2 dni. Może i nie jest jakoś szalenie odkrywcza ale mimo to bawiła mnie bardzo;> Dokładnie tak: bawiła. SPOILER==>Gdy Lestat zdecydował się ostatecznie na krótką zamianę ciałami ze śmiertelnikiem, nie mogłem się powstrzymać od śmiechu czytając, jak to jeden z najpotężniejszych i najbardziej błyskotliwych wampirów musiał się uporać z ludzkimi, codziennymi, czasami kłopotliwymi czynnościami:P<==SPOILER
Natomiast "Memnoch Diabeł" był dla mnie dość ciężki do strawienia. Na pewno będę musiał jeszcze z 1-2 razy przeczytać tą książkę i dopiero wtedy będe mógł coś więcej powiedzieć.
Awatar użytkownika
Viento

Postautor: Viento » 16 lipca 2009, 09:01

To, o czym pisałeś w spilerze może być ciekawe i zabawne, jednak się przemogę i przeczytam tę książkę.

Jeśli chodzi o Memnocha Diabła to słyszałam, że strasznie dużo w niej mistycyzmu, filozofii i religii. Brrrr
Pendulum Prey

Postautor: Pendulum Prey » 16 lipca 2009, 13:36

Viento pisze:Jeśli chodzi o Memnocha Diabła to słyszałam, że strasznie dużo w niej mistycyzmu, filozofii i religii. Brrrr

O tak. Dużo. Za dużo. Ciężka to tematyka i trudno jest łyknąć to wszystko za pierwszym razem. Teraz czeka mnie "Wampir Armand" którego już kiedyś czytałem, więc wiem, że się nie zawiodę i "Merrick" (dla odświeżenia - wszak czytałem to całkiem niedawno;>). Dopiero "Krew i Złoto" będzie dla mnie jakąś nowością.

Wróć do „Czytelnia”