Powieści grozy

„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem.”
- Kornel Makuszyński
Awatar użytkownika
Viento
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 7 razy

Re: Kroniki Wampirów i powieści grozy

Postautor: Viento » 21 sierpnia 2009, 15:31

Udało mi się pożyczyć "Krew i złoto" oraz "Posiadłość Blackwood". Czytam te pierwszą - opisuje losy Mariusa. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że Rice odcina po prostu kolejne kupony od tego samego biletu. Kolejne książki są wtórne, opowiadają historie postaci, które już znamy z innych książek, Rice często streszcza to, co było w innych książkach. Owszem, w "Krwi i złocie" są też opowieści, których nie było wcześniej, ale dziwnie się czyta wyznania Mariusa dotyczące jego przeszłości, miłości do Pandory i samotności i widzi się, że przez ponad tysiąc lat od czasów Konstantyna do czasów renesansu Marius praktycznie się nie zmienił. Dziwnie się czyta jego wspomnienia wiedząc co będzie później ("Wampir Armand" też opowiada o Mariusie). Czuję lekkie zmęczenie materiału.

Czy ktoś czytał Posiadłość Blackwood?

Ostatnio z ciekawości sięgnęłam też po Mastertona, który produkuje horrory (wydał ich ok. 100 więc trudno to nazwać pisaniem). Na chybił trafił pożyczyłam od znajomego dwie książki - Dziedzictwo i Demony Normandii i obie okazały się być o tym samym czyli o diable / demonie kryjącym się w krześle / czołgu, walce z tym diabłem, próbach egzorcyzmów i klasycznych happy endem połączonym z objawieniem. Porażka. :roll:

EDIT:

Chwilowo mam przesyt Anne Rice. Skończyłam jakoś Krew i złoto, ale odpuściłam sobie Posiadłość Blackwood. Przynajmniej na razie.

Za to na zawsze odpuściłam sobie Mastertona i jego pożal się Boże horrory. Przeczytałam jeszcze "Zjawę" i ręce mi opadły, gdy znów pojawił się motyw duchów i egzorcyzmów. Fabuła grubymi nićmi szyta, zero napięcia, ot po prostu zjawa zmarłej tragicznie dziewczynki co jakiś czas kogoś nawiedza i bełkoce, albo kogoś nawiedza i zabija. Nuda. Nie jestem osobą, na której krwawe opisy i latające flaki robią wrażenie.

Wróć do „Czytelnia”