Czy Ziemia jest płaska? - Jasne, u Terrego Pratchetta!

„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem.”
- Kornel Makuszyński
Awatar użytkownika
Viento
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 7 razy

Re: Czy Ziemia jest płaska? - Jasne, u Terrego Pratchetta!

Postautor: Viento » 28 lipca 2010, 12:38

Ja też go jeszcze nie widziałam, ale znajoma ma pożyczyć więc niedługo obejrzę i coś o nim napiszę.
Awatar użytkownika
Natta
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 22 razy

Postautor: Natta » 28 lipca 2010, 13:25

Viento pisze:Natto, a tobie jak się podobała książka? Jeśli dobrze pamiętam to pisałaś, że pożyczyłaś ją i będziesz czytać.

Nie daję rady się przez nią przebić. To dziwne. Pratchetta czytałam zawsze z zapartym tchem, jednego dnia i od deski do deski, a Akademicy leżą i się kurzą, bo zawsze jest coś ciekawszego. Jestem chyba na 30 stronie :D
Awatar użytkownika
Viento

Postautor: Viento » 07 sierpnia 2010, 16:59

"Piekło pocztowe" jest imo najlepsze z trzech dotychczas nakręconych adaptacji do książek Terrego. Brak w nim kiczu, którego było w nadmiarze w Wiedźmikołaju i Kolorze magii. Świat jest przerysowany, przejaskrawiony - podobnie jak w książkach. Najlepsze jednak są postacie / aktorzy. Angua jest fenomenalna, ma zimne, nieludzkie oczy, mówiąc sprawia wrażenie jakby powarkiwała. Wygląda naprawdę złowrogo. Adora jest dokładnie taka jak w książce - ma niewyparzony język i nieposkromiony temperament. Moist von Lipwig ma milion pomysłów na minutę i na pierwszy rzut oka wygląda na krętacza i oszusta. W bardzo ciekawy sposób pokazano sekary (system sygnałów świetlnych). Nie podobały mi się tylko golemy, które wyglądają strasznie jak duże ludziki - zabawki dla dzieci. Polecam!
Awatar użytkownika
Natta

Postautor: Natta » 31 sierpnia 2010, 14:48

Kilka dni temu wciągnęłam "Niewidocznych akademików". Na początku nie mogłam się przekonać, ale potem wszystko jakoś zaczęło mi lepiej wchodzić i książka wciągnęła tak jak inne dzieła Therry'ego. Cudo i geniusz Pratchetta znów objawia się w pełnej krasie, książka jest przezabawna, nie brakuje też elementów mrocznych i strasznych, ale mimo wszystko uśmiałam się przy niej nieźle. Zaczęłam też lubić magów. Więc oni jednak robią coś poza obżeraniem się! Po coś mają te sprane, poplamione kwasem koszule i SPODNIE :D Genialnie ukazane postacie profesora Hixa ze swoim słynnym pierścieniem z czaszką, zalatanego Myślaka Stibbonsa który ma realnie większą władzę od nadrektora, Bengo Macarona ze swoim świetnym zmysłem piłkarskim - ach, ach. Postacie magów nabrały wyrazistości i smaczku. Ciekawie też przedstawiono główną postać, czyli pana Nutta, oraz całą hierarchię rządzącą Ściskiem, dwiema walczącymi ze sobą drużynami i czującą odpowiedzialność za wszystkich biednych ludzi na tym świecie Glendę. Bardzo mi się podobało ;)
Awatar użytkownika
Bastet

Postautor: Bastet » 02 października 2010, 14:00

Czytam "Akademików" po raz wtóry. Za pierwszym razem weszło ciężko, teraz, jak już nie popędzam akcji, jest świetnie :D

Jak zwykle najbardziej bawi mnie zabawa słowem. Katedra komunikacji post mortem czy zdania typu "Pani Whitlow [...] dbała o to, by zatrudniać personel będący płci żeńskiej, ale nieostentacyjnie." to istne perełki. Nadal uważam, że do komizmu z środkowych części cyklu już nigdy nie wróci, ale i tak jest znakomicie.
You're always so perceptive about everyone but yourself.
Awatar użytkownika
Viento

Postautor: Viento » 04 czerwca 2011, 17:52

Uff, Pratchett mimo choroby nadal pisze nowe książki. Obawiałam się, że ze względów zdrowotnych zaprzestanie pisania. Tymczasem w Anglii jest już zapowiadana nowa książka o Straży Miejskiej pt. Snuff. A to jej opis:

Według autora najlepiej sprzedającej się w dziejach miasta Ankh-Morpork powieści kryminalnej, jest to prawdą powszechnie uznawaną, że policjant biorący urlop ledwie miałby czas otworzyć swą walizkę zanim znalazł by pierwsze zwłoki.

Takoż komendant Sam Vimes ze straży miejskiej Ankh-Morpork jest na wakacjach na miłej i sielskiej wsi, lecz nie dla niego marne ciało w szafie. Ciał jest o wiele, wiele więcej, jest i pradawna zbrodnia, straszniejsza niż morderstwo.

Jest on poza swoją jurysdykcją, jest zagubiony, skończyły mu się kanapki z bekonem i okazjonalnie wiedziony na manowce i doprowadzany do szaleństwa lecz nie przestaje być sprytny. Tam gdzie jest zbrodnia, tam musi być odkrycie, musi być pościg i musi być kara. Mówią, że w końcu wszystkie grzechy zostają przebaczone. Lecz nie do końca...

Żródło: http://www.pratchett.pl/86,zapowiedz-snuff.html

Książka ukaże się w tym roku.
Awatar użytkownika
Bastet

Postautor: Bastet » 06 czerwca 2011, 12:39

Bardzo się cieszę, że pojawi się coś nowego, ale...czemu znowu Vimes!?

Tak liczyłam na czarownice albo Śmiercia.
Awatar użytkownika
Viento

Postautor: Viento » 06 czerwca 2011, 12:52

Ja też. Vimes jest fajny, ale już sporo książek o nim było. Zdecydowanie wolę wiedźmy.
Awatar użytkownika
Natta

Postautor: Natta » 20 czerwca 2011, 17:53

A ja uwielbiam wszystko, co o Vimesie :D nie mogę się doczekać kiedy książka wyjdzie w Polsce :D

Edit: Póki co dorwałam "W północ się odzieję". Jest to kolejna opowieść o Tiffany Obolałej - tym razem jest już szesnastoletnią pannicą i w pełni wyedukowaną, samodzielną czarownicą opiekującą się wszystkimi mieszkańcami Kredy. Książka jest jak do tej pory dość mroczna i smutna, Tiffany musi zmierzać się z prawdziwie patologicznymi sprawami. Ale wciągnęła mnie do reszty.
Awatar użytkownika
Bastet

Postautor: Bastet » 20 czerwca 2011, 19:43

Pytanie pierwsze, podstawowe - kto tłumaczył? Polskie wersje są dobre, jeśli macza w nich paluchy Cholewa. Nie wiem, może dlatego, że on jest zwyczajnie doskonały :)

Wróć do „Czytelnia”