Książki godne polecenia.

Ludzie mówią, że życie to jest to, ale ja wolę sobie poczytać - Cyceron
Awatar użytkownika
toyboy

Re: Książki godne polecenia.

Postautor: toyboy » 17 lutego 2013, 12:17

Oooo a ja dalej biję się z panem Herbertem ;) Diuna okazała się przewspaniała, później Mesjasz Diuny - akcja trochę zwolniła, wszystko działo się albo w głowie Paula, albo w intrygach na jego dworze... zwolniła, ale mimo wszystko koniec końców okazała się poruszająca i świetna. Później były Dzieci Diuny - też rewelacyjne - tutaj akcja znów przyspiesza, znów wychodzi na pustynię, znów czuć piasek i jest cudownie! Lepiej wypadła niż mesjasz - bez zwolnień na multi-czasowe rozkminy, opowieść o dzieciach Paula - Leto i Ganimie, które jakoś tam stawiają czoła swemu "przednarodzeniu" a jak z tego wychodzą nie napiszę.
No i obecnie czytam Boga Imperatora Diuny. Totalny czad! Zupełna zmiana realiów, bohaterów, czasu... kroniki Diuny tak trochę nową twarz pokazują - jestem póki co na początku, ale czyta się świetnie. Rewelacja.
- ale ja jestem wyjątkowy!
- tak, jesteś. jesteś wyjątkowo chujowy.
Awatar użytkownika
Natta
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 29 razy

Postautor: Natta » 17 kwietnia 2013, 01:09

Nie wiem, czy wspominałam już o panu Grishamie na tym forum, ale jeżeli tak to wybaczcie. W każdym razie gorąco polecam jego twórczość. Grisham tworzy przede wszystkim thrillery prawnicze i kryminały, ale wplata też ciekawe wątki obyczajowe, ze swadą opisuje relacje międzyludzkie i z rzadka co prawda, ale zdarza napisać taki opis przyrody, który nikogo nie zanudzi. Leniwa i wielka rzeka Missisipi, niebezpiecznie piekna bagnista kraina Pantatal w Brazylii - to wszystko jest bardzo żywe i prawdziwe, gdy się to czyta. Czasami zdarza mu się wpleść w swoje powieści lekki motyw ochrony środowiska.

Moją ulubioną książką Grishama jest "Ostatni sędzia" (znana też pod nazwą "Ostatni sędzia przysięgły"). Książka stanowi połączenie thrillera prawniczego z powieścią obyczajową, i to wątków obyczajowych jest tu najwięcej. Grisham stworzył niezwykle barwny obraz amerykańskiego Południa z lat 60. Główny bohater, młody pismak, przyjeżdża do zapyziałego miasteczka Clanton w hrabstwie Ford, i zatrudnia się w miejscowej gazecie, która ledwo przędzie. Po kilku tygodniach jego pobytu w miasteczku dochodzi do strasznego morderstwa - młoda wdowa, matka dwójki malutkich dzieci, została na ich oczach zgwałcona i zamordowana we własnym domu. Pokazowy proces, prawnicze niuanse, perypetie miejscowej gazety - to jedna strona medalu. Druga strona medalu to rozwój głównego bohatera, zacieśniające się relacje z miejscowymi i w końcu piękna przyjaźń z ciemnoskórą mieszkanką "tej gorszej dzielnicy" Clanton - panną Callie, wspaniałą matką, babcią i osobą o ciekawej przeszłości i interesującym pochodzeniu. Callie, jak wielu ciemnoskórych mieszkańców Clanton, zmaga się z wciąż panującymi w tym okresie na Południu razizmem i segregacją. Gdzieś tam w tle toczy się wojna w Wietnamie, a główny bohater uwielbia siedzieć z panną Callie na werandzie i jeść przepyszne, szczegółowo opisane obiady z warzyw z jej ogródka. Ta książka jest pełna ciepła, a jednocześnie wielu ciekawych wątków, smaczków, niuansów, intryg prawniczych i rozpraw sądowych. Polecam każdemu.

Godne polecenia są też takie książki Grishama jak "Raport pelikana", który doczekał się ekranizacji z Julią Roberts i Denzelem Washingtonem w roli głównej, albo np. "Testament" opowiadający historię pewnego procesu spadkowego po ekscentrycznym milionerze, sześciu krwiożerczych i żądnych kasy spadkobiercach-marnotrawcach i pewnej tajemniczej misjonarki. A tak w ogóle to cieżko mi wymienić słabą książkę Grishama. To jeden z najlepszych pisarzy z dziedziny powieści sensacyjnych i lider jeżeli chodzi o powieści prawnicze, co nikogo nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę fakt, iż pan Grisham jest z zawodu prawnikiem i przez dziesięć lat był aktywny na polu prawa kryminalnego.
Awatar użytkownika
Viento
Podziękował: 29 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: Viento » 17 kwietnia 2013, 13:04

Zaciekawiłaś mnie, chętnie sięgnę po te książki. Masz je może jako ebooki?
Awatar użytkownika
Luna
Podziękował: 50 razy
Podziękowano: 34 razy

Postautor: Luna » 10 lipca 2013, 05:07

Czy ktoś mógłby mi polecić jakąś przyjemną, pinkną książkę o miłości, której jednak nie można nazwać lekkim romansidłem? ;)
Awatar użytkownika
Viento

Postautor: Viento » 10 lipca 2013, 09:19

TAK!

Zmobilizowałaś mnie do napisania o tych książkach, bo zbieram się i zbieram i się zebrać nie mogłam.

Elżbieta Cherezińska napisała serię Północna Droga:
- Saga Sigrun
- Ja jestem Halderd
- Pasja według Einara
- Trzy młode pieśni

Wszystkie są o Wikingach i opowiadają mniej więcej tę samą historię, ale z punktu widzenia różnych osób. Najpiękniejsza jest pierwsza książka - Saga Sigrun. Sigrun jest piękną, młodą dziewczyną, córką jarla i zostaje żoną jarka Regina. Jest to wielka miłość i z czasem przyjaźń. Nigdy nie czytałam piekniejszej książki o miłości, tak subtelnej, zmysłowej, a jednocześnie czasami pełnej pożądania. Fabuła jest spokojna, ale bynajmniej nie nudna - Sigrun robi zapasy na zimę, zarządza dworem, zawiera przyjaźnie, dba o dom i rodzinę. Ciepła, spokojna książka, ale wciągająca. Darzy się sympatią dużą część bohaterów.

Zobacz co autorka napisała o tej książce:
http://www.cherezinska.pl/sigrun_index.htm
Awatar użytkownika
Luna
Podziękował: 50 razy
Podziękowano: 34 razy

Postautor: Luna » 11 lipca 2013, 22:01

Wielkie dzięki, Viento ;). Na pewno przeczytam. Opis jest bardzo zachęcający.
Awatar użytkownika
Viento

Postautor: Viento » 03 listopada 2013, 14:29

Luno, przeczytałaś Sagę Sigrun? Jak wrażenia.

Ja właśnie odkryłam Mario Puzo. ;) Jakiś czas temu przeczytałam Ojca Chrzestnego, ale większe wrażenie zrobiły na mnie "Dziesiąta Aleja" i "Mroczna Arena". Dziesiąta Aleja to opowieść o rodzinie Włochów - imigrantów żyjących w Nowym jorku przed 2 wojną światową. Jest to bardzo biedna i wielodzietna rodzina. Każdy stara się walczyć o godny byt. Historia ma gorzki posmak - amerykański sen jest możliwy, ale trzeba zapłacić za niego wysoką cenę. Z kolei Mroczna Arena to historia Amerykańskiego żołnierza mieszkającego w Niemczech w czasie powojennej okupacji. Bohater nie jest w stanie przystosować się do ponownego życia w USA, gdzie ma rodzinę i narzeczoną. Decyduje się zostać w Niemczech. Nie potrafi nic czuć przez długi czas, wydaje mu się, że po okropnych doświadczeniach wojennych wszystko inne jest wyblakłe, mało ważne i wszystkie emocje są płytkie. Puzo fantastycznie kreuje bohaterów - szybko stają się bliscy czytelnikowi, są różnorodni i przekonujący. Pisarz pięknie potrafił uchwycić nastrój i emocje. Z przyjemnością sięgnę po kolejne jego książki.
Goldie

Postautor: Goldie » 10 marca 2015, 20:11

Już jakiś czas temu przeczytałam "To nie jest kraj dla starych ludzi" Cormaca McCarthy'ego i ta książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Potem przeczytałam "Drogę" tego samego autora i obydwie powieści polecam. "Męska literatura"? Może i tak :) Ich siła i głębia bierze się z ich prostoty. Obie są napisane dość oszczędnym stylem, ale bardzo sugestywnym (i powiedziałabym nawet, że poetyckim), aż ciarki przechodzą po plecach :) W pierwszej mamy lata 80-te, granicę amerykańsko-meksykańską, twardy, brutalny świat i ludzi, którzy dla pieniędzy gotowi są na ogromne ryzyko. Nie przepadam za powieściami sensacyjnymi, za dużo przemocy - tutaj jest mnóstwo przemocy, ale jest też niesamowity, mocny klimat. Czytając, wręcz czuje się spiekotę i piasek w zębach :)
W "Drodze" świat jest równie nieprzyjazny, ale już postapokaliptyczny. Głównymi bohaterami są ojciec i syn, którzy starają się w nim przetrwać. Tak naprawdę nic więcej nie mogą zrobić. Nie będę się rozpisywać o fabule, powiem tylko, że czytałam wieczorem i nie mogłam zasnąć, bo się bałam (co będzie, jeśli w nocy nadejdzie koniec świata?), tak ta powieść działa na wyobraźnię :)
Obie książki zostały sfilmowane, ale żadnego z tych filmów nie widziałam ;)
...but when I seek out your voice,
my ears are overcome with noise
Awatar użytkownika
Natta
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 29 razy

Postautor: Natta » 10 marca 2015, 20:27

"Droga" to moja ulubiona książka McCarty'ego, ale polecam jeszcze "Krwawy południk", jeżeli spodobał Ci się "To nie jest kraj dla starych ludzi". Akcja dzieje się w połowie XIX wieku na amerykańskim Południu. Jeszcze więcej przemocy, brudu i piachu w zębach. Jednak mimo wszystko "Droga" zrobiła na mnie największe wrażenie, bo jest jak najbardziej możliwym scenariuszem i ukazuje moim zdaniem najprawdopodobniejszy scenariusz po światowej apokalipsie.

POKAŻ SPOILER
Goldie

Postautor: Goldie » 11 marca 2015, 17:36

O, dzięki Natto :) Na pewno przeczytam. "To nie jest kraj dla starych ludzi" to pierwsza książka McCarthy'ego, jaką przeczytałam, i pewnie dlatego tak mocno utkwiła mi w pamięci. Jak już mówiłam, nie lubię sensacji i zabijania w książkach, ale McCarthy opisuje to nie po to, by wywołać jakieś niezdrowe emocje, ale pokazuje tę brzydką stronę ludzkiej natury. "Droga" to prawdziwe mistrzostwo. A najbardziej podoba mi się to, że nie ma tam żadnego moralizatorstwa, jest tylko opis czegoś, co jak najbardziej może się zdarzyć.
...but when I seek out your voice,
my ears are overcome with noise

Wróć do „Czytelnia”