Książki godne polecenia

„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem.”
- Kornel Makuszyński
Awatar użytkownika
Viento
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 7 razy

Re: Książki godne polecenia.

Postautor: Viento » 03 listopada 2012, 09:51

Albo może zacznij Sagę o Wiedźminie Sapkowskiego ?

Jeśli dobrze pamiętam to Sushi zna ją niemal na pamięć.

Ja ściągnełam kilka książek Ann Patchett. Czytałam kilka świetnych recenzji, zobaczymy.
Awatar użytkownika
Sushi
Podziękował: 2 razy

Postautor: Sushi » 09 listopada 2012, 09:33

No Wiedźmin tajemnic już dla nie mnie nie ma ^^

A jaki gatunek ona przedstawia?
"Monsters are real, and ghosts are real too. They live inside us, and sometimes, they win."
Awatar użytkownika
Viento
Podziękował: 20 razy

Postautor: Viento » 09 listopada 2012, 13:23

To są obyczajowe książki.
Awatar użytkownika
toyboy

Postautor: toyboy » 03 grudnia 2012, 12:58

Właśnie skończyłem Grę Anioła, a wraz z nią cały cykl Cmentarza Zapomnianych Książek, Carlosa Ruiza Zafona. Wziąłem się trochę nie po kolei, bo Gra Anioła jest chronologicznie pierwsza i od niej powinienem był zacząć. Niby każda z książek jest odmienną historią... no ale mimo wszystko każda dzieje się w realiach lekko nakreślonych przez poprzednią, więc chronologiczne czytanie ma tu sens jak największy.

W sumie to nie o tym miałem napisać. Miałem napisać że to jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza seria książek jakie czytałem ever. Chwytają za szmaty, nie dają spokoju, spać się człowiek nie może położyć, bo jeszcze jeden rozdzialik i jeszcze jeden i tak do godzin bardziej rannych niż nocnych. Cudowne postaci, David Martin, Isabella, Cristina, Sempere, Fumero, Nuria no i przede wszystkim chyba Fermin Romero de Torres. Gra Anioła i Cień Wiatru trzymają ten sam poziom - poziom rozwalający mi łeb. Więzień Nieba musi je niestety lekko gonić, ale nie zmienia to faktu że czyta się go z takim samym zapałem i wypiekami na twarzy jak dwie poprzednie książki. Poza tym Więzień otwiera się na kontynuację, co z jednej strony rozczarowuje, bo wszystkiego nie wyjaśnia... a z drugiej strony cieszy nadzieją na kolejną część najlepszej serii jaka wpadła mi w ręce!

jeśli nie czytaliście, to nie zastanawiajcie się zbyt długo - to jedna z tych historii które trzeba poznać!
- ale ja jestem wyjątkowy!
- tak, jesteś. jesteś wyjątkowo chujowy.
Awatar użytkownika
DarkMoonlight
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 13 razy

Postautor: DarkMoonlight » 03 grudnia 2012, 15:24

toyboy pisze: Gra Anioła jest chronologicznie pierwsza i od niej powinienem był zacząć.

z tego co wiem, to "Cień wiatru' jest pierwszy. Rewelacyjne książki, jedne z mych ulubionych:)
Wszystko jest gównem prócz moczu./wisdom/
Awatar użytkownika
ecia
Podziękował: 16 razy

Postautor: ecia » 03 grudnia 2012, 19:11

Ostatni tom tej serii stoi u mnie na półce i czeka aż się za niego wezmę, a ja ostatnio tak nie mam serca do książek. Muszę się przemóc skoro toyboy tak poleca.

Chronologicznie niby Gra anioła jest pierwsza, ale ja czytałam tak jak wychodziły czyli pierwszy Cień Wiatru.
Powiedzieć wszystko?
Nie to niemożliwe.
Zawsze zostaje to co najważniejsze
i co się nie da okpić powiedzeniem.
Awatar użytkownika
toyboy

Postautor: toyboy » 07 grudnia 2012, 13:19

Ooo. Myślałem że Cień Wiatru wyszedł po Grze Anioła...
No ale, koniec końców Cień zaczyba się chyba około 1945, jak David miał 10 lat, dalej toczy się już w latach 50tych. A Gra toczy się głównie w latach 20tych i 30tych.

Więzień Nieba, stoi na nieco niższym poziomie, nie rozwala aż tak jak Cień i Gra... ale mimo wszystko to cały czas to samo tworzywo. Nieco krótsze, mniej złożone, no ale.

Teraz czytam książeczki z serii Mira i Potwory. Czaiłem się na nie przez cały rok - jest ich pięć, każda kosztuje 19.90, i w sumie całe szczęście że się czaiłem i nie kupowałem, bo teraz można znaleźć je w Matrasie - cały pakiet pięciu książek za 35zł. Czyli masakrycznie tanio. A książeczki są ciekawe i nie narzekam na nudę w czasie czytania. Opowiadają o dziewczynce, która jest... potworem. Każdej nocy o północy przechodzi straszną przemianę. Koniec końców ucieka z domu w poszukiwaniu prawdziwej rodziny i przeżywa masę ciekawych przygód. Przebierza straszne laboratoria Urzędu ds. Potworów, ucieka by zamieszkać w obozowisku potworów, gdzie jednak nie wszyscy cieszą się z jej przybycia, a agenci Urzędu cały czas drepczą jej po piętach... Leciutkie toto, ale bardzo miłe i polecam jak najbardziej ;)
Awatar użytkownika
Luna
Podziękował: 54 razy
Podziękowano: 42 razy

Postautor: Luna » 07 grudnia 2012, 19:09

toyboy pisze:Teraz czytam książeczki z serii Mira i Potwory. Czaiłem się na nie przez cały rok - jest ich pięć, każda kosztuje 19.90, i w sumie całe szczęście że się czaiłem i nie kupowałem, bo teraz można znaleźć je w Matrasie - cały pakiet pięciu książek za 35zł. Czyli masakrycznie tanio. A książeczki są ciekawe i nie narzekam na nudę w czasie czytania. Opowiadają o dziewczynce, która jest... potworem. Każdej nocy o północy przechodzi straszną przemianę. Koniec końców ucieka z domu w poszukiwaniu prawdziwej rodziny i przeżywa masę ciekawych przygód. Przebierza straszne laboratoria Urzędu ds. Potworów, ucieka by zamieszkać w obozowisku potworów, gdzie jednak nie wszyscy cieszą się z jej przybycia, a agenci Urzędu cały czas drepczą jej po piętach... Leciutkie toto, ale bardzo miłe i polecam jak najbardziej ;)

To brzmi trochę jak połączenie "Harry'ego Pottera", "Ugrofińskiej wampirzycy" i filmu "Pozwól mi wejść" :lol:. Chyba sobie zerknę - może mieć fajny klimat :).
Awatar użytkownika
toyboy

Postautor: toyboy » 16 stycznia 2013, 13:33

Hejas. Przeczytałem i jest bardzo ok. Tzn miałem wrażenie, że po 3cim tomie autor miał trochę problemów z wymyślaniem dalej wszystkiego... w sensie czwarta część powraca do znanych już miejsc, nie wprowadza jakoś wiele nowości, trochę tak goni swój ogon... tzn nadal jest bardzo ok, ale nieco już mniej tajemnicza niż poprzednie. Piąta też jakby pisana nieco na siłę... no ale na szczęście autor zostawił na finał kilka ciekawych niespodzianek, które czynią ją bardzo godną polecenia. Całość oceniłbym tak na 7-8/10 a w połączeniu z ładnym wydaniem i ilustracjami posuwającymi do przodu wyobraźnię, jestem jednak bliżej tej 8ki. A może nie... :D

Anyway po zakończeniu tegoż właśnie, zabrałem się za Uroczysko. Książka CUDOWNA! Naprawdę. Zaczyna się od tego, że kruki porywają braciszka pewnej dziewczynki ta więc wsiada na rower i jedzie za nimi wprost do... NIEPRZEBYTEGO BORU! Miejsca budzącego grozę wszystkich mieszkańców okolicy, owianego złymi legendami, obłożonego wszystkimi możliwymi zakazami wejścia... no ale wyboru nie ma. Więc udaje się tam i okazuje się że wszystko jest inne niż sobie wyobrażaliśmy. Las tętni swoim własnym życiem, któremu jednak grozi wielkie niebezpieczeństwo, w którego odegnaniu dwunastoletnia Dunia i jej rówieśnik Kurt odegrają niemałą rolę. STRASZNIE polecam. Książka świetna, bajkowa i magiczna. Cudnie ilustrowana.
a tu macie "trailer": https://www.youtube.com/watch?v=iLacpZuYNo8

Obecnie czytam Diunę i Mesjasza Diuny zaczynam lada dzień, ale tego nie muszę chyba nikomu polecać ;)
Awatar użytkownika
Natta
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 22 razy

Postautor: Natta » 01 lutego 2013, 13:48

Na fali popularności filmu "Życie Pi" zachęcam Was wszystkich, abyście sięgnęli po książkę, na której podstawie ten film powstał - "Życie Pi" Yanna Martela. Piękna historia o duchowości, o dzikości zwierząt, potędze natury i przetrwaniu. Nie sposób nie lubić głównego bohatera. Większość obrazków z tej książki może wydawać się surrealistyczne, baśniowe, nawet fantastyczne - ale to, jak je zinterpretujemy, zależy od nas samych. Zdecydowanie polecam. Przeczytałam ją dwa razy, pierwszy raz tak dawno temu, że nie pamiętam. Dlatego z niecierpliwością czekałam na film, a teraz długo nie mogę się do niego zabrać, bo zastanawiam się jak twórcom udało się przenieść na ekran tę piękną historię - i troszkę się tego boję ;)

Wróć do „Czytelnia”