Książki godne polecenia

„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem.”
- Kornel Makuszyński
Awatar użytkownika
Viento
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 7 razy

Re: Książki godne polecenia.

Postautor: Viento » 03 marca 2012, 10:25

Już ci wysyłam.

Miłośnikom fantasy polecem cykl o Eragonie autorstwa Christophera Paoliniego:
- Eragon
- The Eldest
- Brisingr
- Inheritance

Jest to tradycyjna, baśniowa fantasy - pięknie opisany świat elfów, krasnoludów, ludzi, smoków oraz kilku ras, z którymi nie spotkałam się nigdzie indziej w fantasy. Paolini ma sporo ciekawych pomysłów, genialnie prowadzi fabułę. I jeszcze jedno mnie zachwyca - język - piękny angielski z bardzo bogatym słownictwem. Perełka.
Awatar użytkownika
DarkMoonlight
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 11 razy

Postautor: DarkMoonlight » 08 września 2012, 12:09

Może mi ktoś polecić jakiś dodbry kryminał albo thriller. Bo ostatnio czytam bardzo dużo takich książek. I niektóre są fajne ale inne przewidywalne i nijakie.
Wszystko jest gównem prócz moczu./wisdom/
Awatar użytkownika
misiek14

Postautor: misiek14 » 08 września 2012, 14:05

Thrillerów raczej nie czytam, więc ci nie polecę :P Ale co do kryminałów to świetne pisze norweski pisarz Jo Nesbo. Moją pierwszą jego książką były "Karaluchy" ale lepsze jest "Pierwszy Śnieg" ;)
Awatar użytkownika
Viento

Postautor: Viento » 07 października 2012, 15:58

Tak, Nesbo pisze genialnie. Właśnie czytam cykl o detektywie Harrym Hole, na który składa się kilka luźno powiązanych ze sobą książek. Czyta się fatastycznie - akcja jest wartka, wciągająca, nieprzewidywalna. Harry Hole ma ciekawą przeszłość i jest niebanalny.

EDIT: Darku, czytałeś jakąś książke Jo Nesbo?

Ja powoli zbliżam się do końca serii książek o Harrym Hole. Najlepsze są te o Oslo: Czerwone gardło, Trzy klucze, Wybawiciel, Pentagram, Pierwszy Śnieg - to te, które już przeczytałam. Wszystkie są świetne, zupełnie nieprzewidywalne, akcja jest jak laleczki matrioszki - coraz to nowe wątki, zaplątania, niespodzianki. Wyróżnia się Czerwone gardło ze wzgledu na pomysł i tło historyczne. Te książki są świetne dla relaksu, choć może nie do poduszki - ciężko je odłożyć i iść spać ;)

Z innej beczki - polecam książki Romana Kotlińskiego pt: Byłem księdzem. Kotliński jest obecnie posłem na sejm z Ruchu Palikota, założył czasopismo Fakty i mity, kiedyś był księdzem. Pierwsza książka to jego osobista historia, na tle której pokazano wynaturzenia w kościele katolickim. Bardzo poruszająca historia. Autor miał głębokie powołanie, od dziecka pragnął zostać księdzem, żeby służyć Bogu i ludziom. Chciał być dobry, uczyć innych miłości, pomagać. Nauka w seminarium we Włocławku, potem w Łodzi i trzy lata kapłaństwa otworzyły mu oczy, ekscesy księży i okropny system w kościele skutecznie tępią indywidualność, idealizm. W seminarium autor zetknął się z pietnowaniem homoseksualizmu, ale przymykaniem oczu na pary chłopców uprawiających seks pod prysznicami, w parku przy kościele. Piętnowano wychylanie się z tłumu, posiadanie innego zdania. Najważniejszą nauką było ślepe posłuszeństwo przełożonym. Kotliński dowodzi, że najważniejszą wartością w kk jest hierarchia, której się nie neguje, materializm oraz źle pojęte dobro kościoła czyli zamiatanie brudów pod dywan, aby ludzie źle o kościele nie mówili. Jako kleryk i potem ksiądz Kotliński sporo podróżował po Polsce i potem za granicę i wszędzie stykał się z tym samym - pedofilią, utrzymywaniem konkubin przez księży, kradzieżom między proboszczami a wikariuszami, wyłudzeniami pieniędzy, przywłaszczaniem sobie darów z zachodu, które w latach 80tych przychodziły do Polski i kościół miał je rozdzielać i wydawać biednym w swoich parafiach. Hipokryzja, filozofia pt "ręka rękę myje", odbębnianie nabożeństw, alkoholizm były wśród księży częste, według jego obserwacji nagminne. Kotliński odszedł z kościoła, bo nie chciał w tym uczestniczyć.
Druga książka to precyzyjnie opisane i poparte dowodami (pisma z sądów, akty notarialne) historie osób, które zostały skrzywdzone przez księży.
Awatar użytkownika
wisdom_tooth

Postautor: wisdom_tooth » 10 października 2012, 13:44

Ostatnio trochę nie mam co czytać, chyba wrócę do Jo Nesbo. :)
Mieszkam w pałacu Możliwości -
Piękniejszy to dom od Prozy -
O wiele więcej Okien -
Drzwi można szerzej otworzyć - E. Dickinson
Awatar użytkownika
DarkMoonlight
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 11 razy

Postautor: DarkMoonlight » 02 listopada 2012, 15:08

Viento pisze:EDIT: Darku, czytałeś jakąś książke Jo Nesbo?

Myślałem, że nie przeczytam szybko nic tego pisarza. W Empiku i bibliotekach jest kompletny szał na Nesbo. I spotkała mnie miła niespodzianka, bo Kamilka mi bez okazji kupiła pierwszy tom "Człowiek nietoperz', więc zacząłem ją czytać:)
Wszystko jest gównem prócz moczu./wisdom/
Awatar użytkownika
Sushi
Podziękował: 2 razy

Postautor: Sushi » 02 listopada 2012, 16:48

Ja mam jakiś przestój. Nie mogę znaleźć książki, która wciągnęłaby mnie bez reszty, a bardzo mi jest to potrzebne. Wszystko co mam w domu już przeczytałam a książki 'szkolne', pomimo tego że fascynujące, nie dają mi tego kopa.

Ma ktoś coś konkretnego?
"Monsters are real, and ghosts are real too. They live inside us, and sometimes, they win."
Awatar użytkownika
Viento

Postautor: Viento » 02 listopada 2012, 17:18

Sushi, a z jakiego gatunku chciałabyś książkę?
Awatar użytkownika
Sushi
Podziękował: 2 razy

Postautor: Sushi » 02 listopada 2012, 17:27

W zasadzie wszystko oprócz romansów ^^ No i może coś nie kryminalnego żeby mi ten łeb odpoczął, bo mi się lasuje ^^
"Monsters are real, and ghosts are real too. They live inside us, and sometimes, they win."
Awatar użytkownika
misiek14

Postautor: misiek14 » 02 listopada 2012, 17:45

Może Opowieści z Narni ? :mrgreen:
A tak serio to może "Córka dymu i kości" ? Takie niby dla rozhisteryzowanych nastolatek, ale ciekawe. Jest romans, ale jest też dużo fantastyki, komedii i obyczaju. Fajne :)
Albo może zacznij Sagę o Wiedźminie Sapkowskiego ? Albo książkową wersję "Obcego" Alana Deana Fostera ? Wybieraj :)

Wróć do „Czytelnia”