Książka papierowa czy elektroniczna?

„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem.”
- Kornel Makuszyński
Awatar użytkownika
Natta
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 22 razy

Re: Książka papierowa czy elektroniczna?

Postautor: Natta » 22 marca 2016, 09:27

No i właśnie dlatego nie lubię czytać na telefonie i na tablecie, bo trzeba skrolować, przesuwać, powiększać. W takim Kindlu można sobie dostosować dowolnie wielkość liter, a potem nie trzeba nic skrolować ani przesuwać, bo za jednym dotknięciem po prostu przewraca się strony i tyle. Starsze modele widziałam na Allegro za około 300 zł, a za 350-400 ma się najnowszego klasycznego Kindla. Za ok. 500 zł jest Paperwhite, czyli model, o którym marzę - z podświetlanym ekranem (ale światła nie emituje sam ekran, tylko obudowa. Światło odbija się więc od ekranu tak, jakbym skierowała lampkę na stronę czytanej książki, więc wzrok się nie męczy). To cudowny wynalazek, ale w sumie mam swojego Kindle Touch i wystarczy, że zamocuję małą lampeczkę do jego futerału, i już tak samo działa.
Oczywiście są też inne firmy - inkBook, Nook, Lark itp. Niekoniecznie musimy decydować się na Kindle. Warto poczytać recenzje, np. na http://www.ekundelek.pl/ lub na http://swiatczytnikow.pl .

Sklep z ebookami Legimi z tego co widzę ma ciekawą ofertę - czytnik za 1 zł w abonamencie za 50 zł. Abonament jest na wszystkie ebooki z ich sklepu, a czytnik z tego co czytam w recenzji na swiatczytnikow.pl jest niezły ;) Także to też fajna oferta ;) http://legimi.com/inkbook/?abpid=56&abpcid=9&abpar1=art

Ale rozumiem, że najpierw wolałabyś zobaczyć i wypróbować. W niektórych bibliotekach można czytnik wypożyczyć ;) Zmolestuj google i zobacz, gdzie. Albo poszukaj sklepu, gdzie są wystawiane.
Awatar użytkownika
Viento
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 7 razy

Postautor: Viento » 22 marca 2016, 11:35

Sushi, przecież można wypróbować czytniki w takich sklepach jak Media Markt czy Saturn. Nie lubię czytać na tablecie - czasami czytam tak jakiś tygodnik ściągnięty z netu i odpadam po pół godzinie, bo męczą mi się oczy.
Awatar użytkownika
Luna
Podziękował: 54 razy
Podziękowano: 42 razy

Postautor: Luna » 22 marca 2016, 14:53

Sushi pisze:Mnie najbardziej denerwuje skrolowanie, przesuwanie i powiększanie.

No tak, to też by mnie szlag trafiał. Ja czytam na poziomym ekranie telefonu i tekst rozciągnięty na jego szerokość w zupełności mi wystarczy, nie muszę go powiększać. Zostaje mi tylko tykanie ekranu, żeby przesuwać tekst :mrgreen: Jeśli czasami trafi się jakiś dziad beznadziejnie sformatowany, to go sobie dostosowuję w Acrobat Readerze, ale to prawie nigdy się nie zdarza. I, paradoksalnie, na małym ekraniku telefonu czyta mi się o wiele lepiej, niż na kompie, bo powierzchnia emitująca światło jest niewielka i oczy mi się nie męczą. Ale Kindla i tak sobie w końcu kupię :mrgreen:.
Awatar użytkownika
ecia
Podziękował: 16 razy

Postautor: ecia » 23 marca 2016, 08:01

Ja czytam książki tradycyjne, bo nie czytam za wiele, w skali roku do 20 książek. Kupiłyśmy za to mamie na urodziny chyba rok temu czytnika Pocketbook basic i jest megazadowolona. Moja mama czyta książek dużo, więc jak jechała do sanatorium to bardzo jej pasowało, że bierze jeden czytnik, a ma tyle książek ze sobą. Ja zostałam jej bibliotekarzem i jak już przeczyta wszystko to ja jestem od załadowania jej nowych książek ;)
Oczywiście wypróbowałam sobie ten czytnik i muszę przyznać, że rzeczywiście jest to bardzo wygodna sprawa. Leciutki, nie ma problemu jak z nową książką, że się zamyka-można trzymać w jednej ręce i jest ok. Oczy się nie męczą, wielkość liter i czcionkę można dostosować. Gdybym czytała więcej, to z pewnością nabyłabym taki czytnik.
A tak, to jak już chcę przeczytać coś niedostępnego w bibliotece, to podrzucam mamie jakąś tradycyjną książkę i w zamian pożyczam jej czytnik, chociaż pożycza go coraz mniej chętnie ;)
Powiedzieć wszystko?
Nie to niemożliwe.
Zawsze zostaje to co najważniejsze
i co się nie da okpić powiedzeniem.
Awatar użytkownika
Viento

Postautor: Viento » 24 czerwca 2016, 06:19

Kupiłam niedawno 4 książki na jamniczym bazarku i znów mi się odezwało pragnienie kupowania książek tzn posiadania książek w formie papierowej. Chodzi mi o takie książki które bardzo lubię i chętnie do nich wracam. Teraz muszę rozwiązać kwestię logistyczną - gdzie ja to położę.

Znalazłam piękne wydanie Gry o tron w twardej oprawie, po angielsku. Muszę je mieć!

Obrazek

EDIT: Dokonałam wyczynu logistycznego, poprzekładałam rzeczy i mam 1 całą półkę wolną więc dziś kupuję te książki. Już się nie mogę doczekać jak przyjdą i będę mogła je kartkować, przeglądać i wąchać.

Czy ktoś ty jeszcze wącha książki?
Awatar użytkownika
Vinlett
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: Vinlett » 24 czerwca 2016, 20:53

Nigdy nie przestałam tego robić, ale chyba bardziej od wąchania wolę kartkowanie hehe.

Gratuluję radującego Twe oczy zakupu ;). Przy okazji natchnęło mnie myślą, do jakich wyczynów człowiek jest zdolny dla swoich ulubionych tytułów. Ja teraz jestem w trakcie wyszukiwania w domu kolejnej "wolnej" półki na książki Star Wars, więc może i dla mnie jest jakaś nadzieja.
I am the FBI.
Awatar użytkownika
Viento

Postautor: Viento » 25 czerwca 2016, 08:19

Znajomy, który robił nam remont potrafi zrobić półki takie z płyt karton - gips, które wyglądają jak wypustki w ścianie i można zamontować do nich podświetlenie:

Obrazek

Chciałabym mieć kiedyś całą ścianę w takich półkach, niekoniecznie z podświetleniem.
Awatar użytkownika
Vinlett
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: Vinlett » 25 czerwca 2016, 22:12

Ładnie to wygląda. Niestety na razie mogę tylko pomarzyć o remoncie, ale wezmę pod uwagę takie rozwiązanie, gdy do remontu w końcu dojdzie.

Wracając do tematu. Mnie również cieszy sama czynność kupowania książek. Uwielbiam je przeglądać i oglądać w księgarniach, czuję się wtedy jak dziecko w sklepie z zabawkami. Już nawet samo wejście do księgarni mnie raduje - przypuszczam, że na tę przypadłość jest jakaś nazwa. Naprawdę nie mam nic do korzystania z książek elektronicznych, ale one są pozbawione tej frajdy.
I am the FBI.
Awatar użytkownika
Viento

Postautor: Viento » 03 lipca 2016, 13:09

Wkręciłam się ;) Teraz licytuję i szukam jednotomowego wydania Władcy Pierścieni z ilustracjami Alana Lee :)

Wróć do „Czytelnia”