Kryminały czyli uwielbiam zgadywać kto zabił!

„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem.”
- Kornel Makuszyński
Awatar użytkownika
Luna
Podziękował: 54 razy
Podziękowano: 42 razy

Kryminały czyli uwielbiam zgadywać kto zabił!

Postautor: Luna » 04 września 2009, 11:26

Ja też muszę się zabrać za tę trylogię.

Aktualnie zaczytuję się w Cobenie. Zachęcona świetną książką "W Głębi Lasu" sięgnęłam po "Bez Skrupułów", a teraz czytam "Ostatni Szczegół" i jestem zachwycona. Z miejsca pokochałam duet Myron&Win, a w szczególności jego drugą część ;). Win jest zabójczo przystojnym blondynem, obrzydliwie bogatym burżujem grywającym w golfa, a przy tym doskonale się bije i bezwzględnie likwiduje wszystkich, których uważa za pasożytów. Ratuje Myrona niemal z każdej opresji i ma niesamowitą klasę. Coben ma świetne poczucie humoru. Czytając dialogi głównego bohatera i Wina dostaję ataków dzikiego śmiechu (we "W Głębi Lasu" tego nie było). No i intrygi są niesamowicie ciekawe, a metody panów w rozwiązywaniu ich często niekonwencjonalne. Z pewnością sięgnę po resztę książek Cobena. W pierwszej kolejności po te z Myronem Bolitarem.
Awatar użytkownika
Viento
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 7 razy

bla1

Postautor: Viento » 08 listopada 2009, 10:40

Luna napisała:

Aktualnie zaczytuję się w Coben'ie. Zachęcona świetną książką "W Głębi Lasu" sięgnęłam po "Bez Skrupułów", a teraz czytam "Ostatni Szczegół" i jestem zachwycona. Z miejsca pokochałam duet Myron&Win, a w szczególności jego drugą część . Win jest zabójczo przystojnym blondynem, obrzydliwie bogatym burżujem grywającym w golfa, a przy tym doskonale się bije i bezwzględnie likwiduje wszystkich, których uważa za pasożytów. Ratuje Myron'a niemal z każdej opresji i ma niesamowitą klasę. Coben ma świetne poczucie humoru. Czytając dialogi głównego bohatera i Win'a dostaję ataków dzikiego śmiechu (we "W Głębi Lasu" tego nie było). No i intrygi są niesamowicie ciekawe, a metody panów w rozwiązywaniu ich często niekonwencjonalne. Z pewnością sięgnę po resztę książek Coben'a. W pierwszej kolejności po te z Myron'em Bolitar'em.

Tych książek nadal nie miałam okazji przeczytać, ale pochłonęłam "Nie mów nikomu", "Bez pożegnania" i "Jedyną szansę" i wciągnęło mnie jak diabli. Nigdy wcześniej nie czytałam kryminałów więc nie mogę książek Cobena porównać do innych z tego gatunku, ale dla mnie jest to, co najważniejsze - książki nie powielają schematów, zaskakują, są nieprzewidywalne i zawsze kończą się inaczej niż to wymyśliłam - to lubię!

Poza tym czytam wszystko, co napisała Pawlikowska. Beata ma dużą wiedzę, świetne poczucie humoru i w przeciwieństwie do Cejrowskiego nie wywyższa się i jest stonowana. Polecam!
Awatar użytkownika
Bastet

bla2

Postautor: Bastet » 06 lutego 2010, 10:35

Ciekawa jestem co sądzisz o Lisbeth Salander jako o bahaterce książki?

Zacznijmy od tego, że ja nie postrzegam bohaterów książek jako osób, tylko jako kreacje literackie i podobają mi się te, które są dobrze skonstruowane. Nie wartościuje ich postaw, ani moralności tylko to, jak zostali "zrobieni". Wyjątkiem są postacie z takich książek jak ww. Reszka.
Tak więc gdybym miała postrzegać Lisbeth jako osobę a nie kreację, to miałabym do niej szacunek za zdolności i wielki spryt. Nie lubię jej jednak, bo nie chciałabym takiej osoby spotkać w życiu i na pewno nie można się na niej wzorować.
Jako konstrukcja literacka jest bezbłędna.

Natomiast filmowa Lisbeth, co muszę dodać, jest najmniej atrakcyjną babką, jaką w życiu widziałam.
You're always so perceptive about everyone but yourself.
Awatar użytkownika
wisdom_tooth
Podziękował: 1 raz

bla3

Postautor: wisdom_tooth » 06 marca 2011, 09:22

Skończyłem wczoraj "Millenium", dawno tak szybko nie przeczytałem blisko 2100 stron, dawno nie czytałem tak dobrego kryminału. Wcześniej oglądałem film, książka bardzo dobrze uzupełniła informacje, zwłaszcza te, które zostały w filmie pominięte, czy mniej dokładnie potraktowane.Doskonała lektura. Szkoda, że autor nie żyje. :(
Czekam teraz na "Zaułek Łgarza".
Mieszkam w pałacu Możliwości -
Piękniejszy to dom od Prozy -
O wiele więcej Okien -
Drzwi można szerzej otworzyć - E. Dickinson
Awatar użytkownika
wisdom_tooth
Podziękował: 1 raz

bla

Postautor: wisdom_tooth » 24 października 2011, 17:46

Przeczytałem "Trylogię z Oslo" Jo Nesbo, bardzo dobry kryminał, ale moim zdaniem bardzo wiele mu brakuje do mistrza, tzn do Stiga Larssena i patrząc za ocean Harlana Cobena. Próbuje ukazać coś mrocznego, ale momentami wychodzi mu karykatura. Czyta się jednak dobrze i ma to, że wciąga i sprawia, że jest się ciekawym jak się skończy cała historia.
Mieszkam w pałacu Możliwości -
Piękniejszy to dom od Prozy -
O wiele więcej Okien -
Drzwi można szerzej otworzyć - E. Dickinson
Awatar użytkownika
Viento

Re: Obecnie czytana lub ostatnio przeczytana książka.

Postautor: Viento » 25 października 2011, 08:45

Czemu ludzie zachwycają się Cobenem? Przeczytałam trzy jego książki i wszystkie były napisane według tego samego schematu, co sprawiało, że szybo stawały się koszmarnie przewidywalne i nudne. Nawet już nie pamiętam ich tytułów i ich fabuły. Takie zapchaj dziury, które szysbko uleciały z pamięci.
Awatar użytkownika
Sushi
Podziękował: 2 razy

Postautor: Sushi » 25 października 2011, 10:07

Jest w ogóle straszny wysyp skandynawskich kryminałów. Jakoś jestem zbyt oczarowana Larssonem żeby sięgać po resztę. Chociażby teraz.
Nie wiem co jest w Cobenie. Przeczytałam The Woods i w zasadzie na tym się skończyło. Książka była naprawdę dobra, rozwalała i wciągała. No ale miałam później z nim ten sam problem co Viento- zaczęłam czytać dalej i schemat mnie odstraszył. Ech..

Natomiast jeśli ktoś chce się uwrażliwić i w ogóle, to polecam "Godziny" Cunninghama- te na których podstawie powstał film godziny :mrgreen: Kurcze zajebiście napisana książka! Serio nie mogłam się od niej odkleić. I tak mi dzisiaj przy niej zleciało pół nocy :lol: Ale serio, jeśli ktoś czuje, że ma za mało wzruszeń w życiu to polecam, nie rozczaruje się. :mrgreen:
"Monsters are real, and ghosts are real too. They live inside us, and sometimes, they win."
Awatar użytkownika
Luna
Podziękował: 54 razy
Podziękowano: 42 razy

bla1

Postautor: Luna » 01 grudnia 2011, 10:13

Viento pisze:Teraz czytam Agatę Christie - po kolei wszystko co mają w bibliotece. Czemu ja wcześniej nie czytałam jej książek? Wciąga niesamowicie.

Coben Cię nudzi, a Christie nie? ;) Przecież to ta sama półka, podobne schematy itp.
Awatar użytkownika
Viento

Postautor: Viento » 21 grudnia 2011, 09:48

Christe mnie nie nudzi, bo przeczytałam na razie 1 książkę i 1 rozdział drugiej książki. Jak się zacznie powtarzać schemat to na pewno mnie znudzi i szybko przestanę. Coben po przeczytaniu jednej książki też mi się podobał, przestał gdy się okazało, że każda nastepna, po ktorą sięgnęłam była taka sama jak ta pierwsza.

EDIT: Drugiej książki Christie już nie zmęczyłam. Może źle trafiłam po prostu. Możecie polecić jakieś tytuły?

W zagadkach pojawiła się książka "Domek trzech kotów" Marka Nowakowskiego?. Bardzo spodobał mi się jej fragment, który był zagadką. Luno mogłabyś naisać o niej więcej? Czy to jest nowa książka?
Awatar użytkownika
TypOnNegatywny

Postautor: TypOnNegatywny » 29 kwietnia 2012, 12:57

W ubiegłą niedzielę dobrałem się do skóry trylogii Millenium Stiega Larsona i wczoraj skonczyłem czytać "Mężczyźni którzy nienawidzą kobiet". Jak tylko wrócę do domu od razu zabieram się za drugi tom czyli "Zamek z piasku który runął" :)
Why so positive? Stay negative!

Obrazek

Wróć do „Czytelnia”