Kącik książkomaniaka - nasze kolekcje i wszystko o książkach

„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem.”
- Kornel Makuszyński
Awatar użytkownika
Natta
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 22 razy

Re: Kącik książkomaniaka - nasze kolekcje i wszystko o książkach

Postautor: Natta » 28 marca 2017, 22:12

Luna pisze:Najbardziej lubię ćwiczenie polegające na zasłonięciu oczu dłońmi (trzeba je tylko zaciemnić, nie dotykając powiek) i zamaszystym kreśleniu gałkami ósemek. Efekty są natychmiastowe, mięśnie się rozgrzewają, oczy odpoczywają, a wzrok wyostrza :)

Ale super ćwiczenie, rzeczywiście działa! Dzięki, bardzo mi się przyda :)
Awatar użytkownika
Vinlett
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 59 razy

Postautor: Vinlett » 27 kwietnia 2017, 19:26

Klik - o tym, dlaczego tytuły książek na grzbietach drukowane są w różnych kierunkach. Jak tak patrzę na swoje książki to wydaje mi się, że większość starszych książek faktycznie hołduje europejskiej tradycji wydawniczej, zaś te nowsze amerykańskiej. Znalazłam też książkę, której napis biegnie wzdłuż grzbietu od góry do dołu.

A tutaj możecie sprawdzić, jaka znana pozycja książkowa ukazała się w roku, w którym się urodziliście. Teraz chyba nie mam wyjścia i wypada przeczytać mi "moją" książkę ;)
I am the FBI.
Awatar użytkownika
DarkMoonlight
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 13 razy

Postautor: DarkMoonlight » 27 kwietnia 2017, 23:44

W moim roku - Norwegian Wood. Cudowna książka, mojego ulubionego autora. Coś może w tym jest... Aż sobie chyba ją przeczytam:)
Wszystko jest gównem prócz moczu./wisdom/
Awatar użytkownika
Natta
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 22 razy

Postautor: Natta » 28 kwietnia 2017, 00:53

Vinlett pisze:Klik - o tym, dlaczego tytuły książek na grzbietach drukowane są w różnych kierunkach. Jak tak patrzę na swoje książki to wydaje mi się, że większość starszych książek faktycznie hołduje europejskiej tradycji wydawniczej, zaś te nowsze amerykańskiej. Znalazłam też książkę, której napis biegnie wzdłuż grzbietu od góry do dołu.

Vinnie, uwielbiam ten blog, jest super :) Artykuł bardzo ciekawy. Pamiętam, jak mielismy na studiach zajęcia "Kompozycja i estetyka tekstu" i prowadził je leciwy redaktor z wydawnictwa, który nie potrafił się kategorycznie określić, jak to jest z tym umiejscowianiem tytułów. Mówił "Ja wolę od dołu do góry, tak zawsze było, ale teraz w tych nowomodnych podręcznikach jest niby, że trzeba od góry do dołu. Kiedyś tak nie było. Bez sensu." Ale nie potrafił wyjaśnić, dlaczego tak było, a tutaj jest to w jakiś sposób uzasadnione. Mi się lepiej czyta tytuły, jak są od góry do dołu, mimo tego, że jestem praworęczna, ale rozumiem staromodne zasady :)

Vinlett pisze:A tutaj możecie sprawdzić, jaka znana pozycja książkowa ukazała się w roku, w którym się urodziliście. Teraz chyba nie mam wyjścia i wypada przeczytać mi "moją" książkę ;)

"Moja" pozycja to "Świat Zofii". Kiedy miałam 14 lat, tyle co Zofia, moja mama podsunęła mi tę książkę z biblioteki :) Miała nosa. Ciekawe, czy zwróciła uwagę na datę wydania oryginału.

Wróć do „Czytelnia”