Książki godne polecenia

„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem.”
- Kornel Makuszyński
Awatar użytkownika
Viento
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 7 razy

Re: Książki godne polecenia.

Postautor: Viento » 12 lipca 2015, 11:51

Jakże mi brakowało porywającej, wciągającej, baśniowej fantasy! Kiedy uczennica lubiąca fantasy zderzyła się z ławką, ponieważ wchodziła do sali, czytając książkę, wiedziałam, że mój głód zostanie zaspokojony. Poleciła mi tzw. cykl demoniczny Petera Bretta:
- Malowany człowiek
- Pustynna Włócznia
- Wojna w blasku dnia
- Tron z czaszek

I przepadłam. Cudo, po prostu cudo. Fantastycznie zbudowane postacie, bardzo różnorodne, wielowątkowość, wątki przeplatają się jak pajęczyna, napięcie jest cały czas wysokie, pomysł na fabułę stary jak świat (walka dobra ze złem), ale pokazany z wielu perspektyw. W dużym, telegraficznym skrócie: ludzie mogą żyć normalnie tylko za dnia, ponieważ nocą wychodzą z Otchłani demony, które pożerają ludzi i niszczą wszystko. Krążą legendy, że kiedyś ludzie potrafili walczyć z demonami, ale nikt nie pamięta jak. Jednej osobie udaje się przez przypadek zranić demona i tak zaczyna się wielka przygoda i wielka bitwa. Brett zadbał o zróżnicowanie postaci, pokazuje świat z perspektyw dwóch bardzo różnych kultur.

Jedyne, co mi się nie podoba to to, że czytam przedostatnią książkę i one mi się zaraz skończą i będę musiała czekać na kontynuację tak samo jak na ciąg dalszy Gry o tron.

Na pociechę - w międzyczasie powstaną filmy. :)
Awatar użytkownika
Luna
Podziękował: 50 razy
Podziękowano: 34 razy

Postautor: Luna » 09 kwietnia 2016, 14:37

Będę miała na uwadze, żeby to kiedyś przeczytać, bo opis brzmi bardzo ciekawie :).

Polecam Wam debiut Leslye Walton, "Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender". To opowieść dziewczyny, która urodziła się z ogromnymi, pstrokatymi skrzydłami. Chcąc zrozumieć dlaczego jest inna, opowiada dzieje swojej rodziny, głównie kobiet, przepełnione smutnymi wydarzeniami i nieszczęśliwą miłością. Świat Avy jest bardzo realistyczny, a jednocześnie podszyty subtelną magią, otulony pogańskimi gusłami i pachnący uspokajającym deszczem. Istnieją w nim przypadki osób, które ze zmartwienia stały się przezroczyste, a potem zniknęły, zostawiając po sobie kupkę siwego popiołu. Obecne są spokojne, niegroźne duchy przodków i przeczucia wywoływane osobliwymi zapachami niepozornych rzeczy. Przy tym wszystkim Ava jest zwyczajną nastolatką, mającą swoje marzenia i tęsknoty. Powieść osadzona jest w XX-wiecznej Ameryce i ubarwiona słodkimi opisami rodzinnej piekarni. Naprawdę piękna, pełna melancholii książka <3.
Awatar użytkownika
Viento

Postautor: Viento » 09 lipca 2016, 17:35

Relaksuje mnie czytanie opowieści rodzinnych, nie ma znaczenia, czy to są biografie czy fikcja. "Najstarsza prawnuczka" Joanny Chmielewskiej jest sagą rodzinną, w której przeplatają się losy osób z kilku pokoleń, a w tle jest poszukiwanie rodowych klejnotów i zbrodnie. Powieść jest dowcipna, pięknie opisuje obyczaje w 19 i 20 wieku, jest różnorodna, bo narracja jest prowadzona przez osoby, które żyły w różnych czasach.

"Ciemno, prawie noc" Joanny Bator też dotyczy kilku pokoleń, ale ma zupełnie inny klimat, który przypomniał mi film Dom zły. Pełno w tej książce przemocy fizycznej i psychicznej, brudu, okrucieństwa, ale wszystko jest w jakiś sposób uzasadnione z punktu widzenia fabuły (np. była wojna). Przejmująca książka, niełatwa, bo można się poryczeć, czasem po prostu było mi niedobrze jak ją czytałam, ale z drugiej strony jest wzruszająca, interesująca i jest w niej wiele pozytywnych postaci.
Awatar użytkownika
Viento

Postautor: Viento » 25 lutego 2017, 20:07

Jeśli lubicie science - fiction to polecam najnowszą książkę Jarosława Grzędowicza - Hel-3. Grzędowicz wykreował intrygującą i niepokojącą przyszłość, która jest ciekawa głównie ze względu na bliskość w czasie (rok 2058) więc łatwo można sobie wyobrazić, że przyszłość mogłaby właśnie tak wyglądać. Omnifony zastąpiły smartfony i wszystko dzieje się online, wszystko jest rejestrowane i kontrolowane pod pozorem dbania o dobro ludzi. Oczywiście zasady dbania o zdrowie i środowisko, oszczędzania wszystkiego nie dotyczą polityków i bogaczy, którzy po staremu robią co chcą. Pierwsza część książki skupia się na pokazaniu tej rzeczywistości. Później okazuje się, że jest możliwość pozyskania energii z nowego źródła i zaczyna się wyścig o kontrolę nad tym źródłem i, co za tym idzie, władzę. To nie jest spoiler - tyle można przeczytać na okładce ;) Zakończenie jest zupełnie zaskakujące choć bardzo logiczne. To jedna z tych książek, którą chciałam czytać w każdej wolnej chwili i byłam zła kiedy musiałam ją odłożyć i iść do pracy, a teraz żałuję, że się skończyła.
Awatar użytkownika
Viento

Postautor: Viento » 02 czerwca 2017, 11:40

Urzekła mnie książka "Sekretne życie drzew" Petera Wohllebena. Autor jest leśnikiem i wiele lat obserwował i badał drzewa. Książka powstała na podstawie tych obserwacji oraz dostępnych prac naukowych innych osób. Jest to opis życia drzew, ale jakże fascynujący! - jest mnóstwo informacji o wegetacji, odżywiania, rozwoju, rozmnażania się, odpowiedniego środowiska, obrony przed grzybami i owadami, symbiozy z innymi grzybami, radzenia sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Jednak przede wszystkim autor przywiązuje dużą wagę do tego, że drzewa są skomplikowanymi organizmami, prawdopodobnie odczuwają ból, nawiązują więzi społeczne z innymi osobnikami tego gatunku, razem wychowują młode drzewa (przekazują pokarm przez rozbudowany system korzeniowy, blokują lub umożliwiają rośnięcie młodszych drzew w wyznaczonych okresach, pomagają chorym drzewom, ostrzegają inne drzewa przed niebezpieczeństwem, np. atakiem owadów pasożytniczych). Las pierwotny (nie gospodarczy, jednogatunkowy) przypomina ul - jest to jeden wielki organizm, w którym współpraca poszczególnych osobników umożliwia sprawne funkcjonowanie całości. Zmieniło to moje podejście do roślin. Nigdy ich specjalnie nie niszczyłam, ale też nigdy nie zastanawiałam się nad ich sposobem życia i rozwojem.

Wohlleben napisał też "Duchowe życie zwierząt" - również super.

Wróć do „Czytelnia”