Filmy godne polecenia

„Żal mi czasów niemego filmu. Cóż to była za radość widzieć, jak kobiecie otwierają się usta, a głosu nie słychać.” - Charlie Chaplin
Awatar użytkownika
Bastet

Filmy godne polecenia

Postautor: Bastet » 05 kwietnia 2009, 13:59

Zakładam ten temat zainspirowana filmem, który obejrzałam wczoraj wieczorem i wrażeniami z którego warto się podzielić.

"Plac Zbawiciela" małżeństwa Krauze to historia o młodym małżeństwie z dwójką dzieci, które popada w tarapaty finansowe po tym, jak oszukał ich nieuczciwy developer. Zmuszeni są zamieszkać w małym mieszkanku z matką Bartka, ojca rodziny. Film jest zapisem kolejnych etapów kryzysu, w jaki wpada cała rodzina.
Kupiłam sobie ten film kilka miesięcy temu, zachęcona świetnymi recenzjami ale wiedziałam, że będzie to ciężka rzecz i czekałam na odpowiedni nastrój. Wczoraj naszła mnie ochota, by obejrzeć coś takiego i wyłączyłam DVD zdruzgotana.
"Plac Zbawiciela" pokazuje problemy, które dotykają nas codziennie. Pokazuje bez zadęcia, bez pseudohollywoodzkiej maniery, bez telenowelowej pretensji, co jest typowym grzechem polskiego kina. Film składa się z krótkich scenek z życia, zagranych w taki sposób, że widz ma wrażenie uczestniczenia w przedstawionych na ekranie wydarzeniach. Realistyczne dialogi i gesty (ciężko wypracowana naturalność), prawdziwe problemy, naturalna gra aktorów, brak jakiejkolwiek teatralności podkreślone jeszcze rewelacyjną, niby "amatorską" pracą kamer spowodowały, że film jest wiernym zobrazowaniem polskiej rzeczywistości.
Nie ma też, jak w życiu, kontrastowych charakterów. Wszyscy bohaterowie są skonstruowani na podobieństwo jak najrealniejszych ludzi, zachowując pełna paletę przywar, zalet, specyficznych cech charakteru.
Jest też, co łatwo się domyśleć, potwornie ciężki i potwornie dołujący. Jak w życiu, nie ma w nim deus ex machina czy cudownych zrządzeń losu, są tylko przypadki i dobrze lub źle podjęte decyzje.
Naprawdę polecam, zwłaszcza każdemu, kto nie boi się spojrzeć w lustro. Dobra terapia wstrząsowa, bo bohaterowie zostali zlepieni z cech każdego z nas. A taka historia może się przydarzyć każdemu.
You're always so perceptive about everyone but yourself.
Awatar użytkownika
Viento
Podziękował: 28 razy
Podziękowano: 11 razy

Re: Filmy godne polecenia

Postautor: Viento » 05 kwietnia 2009, 17:35

Z nowszych polskich filmów polecam "Rezerwat". Bez obłudy i z humorem pokazuje ludzi zamieszkujących warszawską Pragę.

Poza tym polecam „Choć goni nas czas” z Jackiem Nicholsonem i Morgan Freeman w rolach głównych. Edwarda Cole i Cartera Chambersa dzieli chyba wszystko – pierwszy jest bajecznie bogatym starszym właścicielem olbrzymiej korporacji, a drugi - mechanikiem samochodowym oraz wzorowym mężem i ojcem. Spotykają się na sali szpitalnej i oboje dowiadują się, że mają zaawansowane stadium raka i że zostało im najwyżej pół roku życia. Carter zaczyna spisywać kalendarium czyli listę rzeczy, które zawsze chciał w życiu zrobić i które uważa za ważne i wartościowe. Traktuje tę listę metaforycznie, ale Cole, który ma pieniądze na realizację najśmielszych nawet marzeń, namawia go do działania. Razem postanawiają spędzić ostatnie dni swojego życia realizując swoje marzenia. Podziwiam ich odwagę i determinację oraz to, że wybrali „kalendarium” a nie leżenie i rozpaczliwe próby eksperymentalnego leczenia w szpitalu. Wyruszają w podróż życia, w ciągu kilku miesięcy uda im się przeżyć więcej niż w ciągu całego dotychczasowego życia. Nie wszystkie ich marzenia wiążą się z podróżami i przygodami – na liście są m.in. takie pozycje jak „pomóc nieznajomemu zrobić coś dobrego” czy „pocałować najpiękniejszą dziewczynę na świecie” (to ostatnie marzenie realizuje Cole całując i przytulając swoją wnuczkę, o której istnieniu nie wiedział wcześniej gdyż był skłócony z córką). Nie boją się rozmów o śmierci i pogrzebie, po prostu starają się cieszyć się życiem i przyjaźnią, jaka się między nimi zrodziła. Film niesamowicie śmieszny i wzruszający, optymistyczny, nie przygnębia. Pokazuje emocje w sposób naturalny.
Awatar użytkownika
Viento

Postautor: Viento » 15 kwietnia 2009, 15:34

Zachęcona postem Bastet obejrzałam Plac Zbawiciela i zgadzam się, że to świetny film. Jest realistyczny, pokazuje ludzi i rzeczywistość bez maski, jest do bólu szczery. No i smutny i dołujący. Może jestem skurczybykiem, ale nie żal mi bohaterów tego filmu, bo wiele problemów mają przez własną głupotę i niezaradność. Nie podpisali umowy notarialnej z deweloperem więc nie mogą sądzić go o odszkodowanie, a potem tym wpłacili mu całą kwotę za mieszkanie zanim to mieszkanie zostało wybudowane! Poza tym kto bierze kredyt, gdy tylko jedna osoba w małżeństwie pracuje. Beata jest imo wybitną niedojdą, od 6 lat nie pracuje, studiów nie skończyła tylko niańczy dzieci zamiast posłać je do przedszkola i iść do pracy. Powinna to zrobić przed wzięciem kredytu. Jednak nikt tam nie jest bez winy - tak jak w życiu nic nie jest albo czarne albo białe. Film warty obejrzenia, traktuję go trochę jako przestrogę, czego nie robić. ;)
Awatar użytkownika
Dwight Dwain Wakko

Postautor: Dwight Dwain Wakko » 15 kwietnia 2009, 18:56

Od kiedy pierwszy raz zobaczyłem ten film, za każdym razem przeżywam te same emocje na nowo. Film nazywa się Wo de fu qin mu qin polski tytuł brzmi Droga do Domu. Film nakręcony przez mojego ulubionego chińskiego reżysera Zhanga Yimou. W roli głównej i w swoim debiucie wystąpiła Zhang Ziyi. Nie którzy powiedzą że historia wielokrotnie powielana: Chiny Lata '50 (chyba).Ona z biednej rodziny opiekująca się chorowitą matką zakochana w Nim, mężczyźnie z dużego miasta który przyjechał uczyć dzieci ze wsi.
Obraz filmu jest przedstawiony oczami syna który przyjechał na pogrzeb swego ojca (tego nauczyciela) i opowiada właśnie o historii miłosnej między tą ubogą wieśniaczką i nauczyciela. Dla mnie punktem kulminacyjnym są ostatnie 5-10 minut (nie wliczając napisów końcowych :P) kiedy łzy się cisną z oczu i leją się strumieniami. A ten efekt podsyca jeszcze Muzyka będąca motywem przewodnim całego filmu. Dla mnie film R-E-W-E-LACJA.

Drugi film, którego reżyserem jest również Zhang Yimou nazywa się Xingfu shiguang w Polsce funkcjonuje jako Szczęście na raty
Film współczesny opowiadający o życiu przeciętnych Chińczyków. Jeden z nich ponad 40-letni facet chcę w końcu się ożenić i znajduje swoją wybrankę która ma 2 dzieci, syna i niewidomą córkę. 40-latek walcząc o względy przyszłej żony robi wszystko co musi aby jego wybranka się przekonała do niego i nawet znajduje pracę dla jej niewidomej córki. Jaką? zostawiam już Wam. Ostatnia scena jest kulminacyjną i tak jak w poprzednim filmie- strumienie łez :D :D R-E-W-E-LACJA

Oba dwa filmy są jednymi z ulubionych filmów bo ukazują jakie naprawdę są Chiny i jakie były ówczesne realia. Zmuszają do myślenia i zastanowienia się nad swoim życiem. Gorąco polecam ;)
Awatar użytkownika
Viento

Postautor: Viento » 03 maja 2009, 17:45

Po niemiłosiernie ciągnącym się i usypiającym "Śnie Kassandry" byłam pewna, że już nigdy nie obejrzę żadnego filmu, który zrobi W. Allen, a tymczasem Allen zaprosił do współpracy Penelope Cruz, która jest jedną z moich ulubionych aktorek i Penelope zagrała w "Vicky, Cristina, Barcelona". Film obejrzałam ze względu na Cruz, ale byłam miło zaskoczona całością. Dużo w nim Barcelony i w ogóle wszystkiego, co hiszpańskie - urokliwe miasteczka skąpane w słońcu, kawiarnie i restauracje otwarte do późna w nocy, flamenco i temperament.

Dwie młode i piękne Amerykanki przyjeżdżają do Barcelony, aby spędzić tam lato. Vicky pisze pracę magisterską z kultury katalońskiej, niedługo wychodzi za mąż i jest pewna, że znalazła w życiu to, czego szukała i że jej narzeczony jest dla niej idealnym partnerem. Cristina jest jej zupełnym przeciwieństwem – właśnie rozstała się z kolejnym facetem, miota się i nie potrafi znaleźć sobie miejsca w życiu. Sama przyznaje, że nie wie, czego chce i wie tylko, czego nie chce. Obie dziewczyny zadurzają się w hiszpańskim malarzu.

Nie ma chyba bardziej banalnego tematu niż letnia przygoda miłosna, ale Allenowi udało się zrobić z tego zaskakującą historię. Być może dzięki temu, że temat nie został potraktowany powierzchownie, ale Allen starał się pokazać głębię skomplikowanej ludzkiej psychiki. Film stopniowo pokazuje coraz to nowe związki między ludźmi, pokazuje, jak bardzo potrafią być one skomplikowane i że to, czego pragnie serce nieraz nijak ma się do społecznych norm, czy do zasad, które sami sobie narzucimy. Nic nie jest proste, nie ma dobrych odpowiedzi na trudne pytania i nie ma dobrego wyjścia z sytuacji.

Najmocniejszą stroną filmu jest zdecydowanie była żona owego malarza Maria Elena (Penelope Cruz), o której jej były mąż powiedział, że aby ją zrozumieć potrzeba poety. Maria Elena to artystka malująca chaotyczne, abstrakcyjne obrazy, które doskonale oddają jej niepokorny, wybuchowy temperament. Jest fascynująca, zjawiskowo piękna i pozostawia za sobą zniszczenia. Genialna rola Penelope, która otrzymała za nią Oskara w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa.

Zdecydowanie polecam!
Awatar użytkownika
Sushi
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 7 razy

Postautor: Sushi » 14 czerwca 2009, 23:34

Oglądałam dzisiaj "Podaj dalej". Kiedyś widziałam tylko urywki, dzisiaj sięgnęłam po całość. Niezwykła historia niezwykłego chłopca, który dostał pracę domową w formie zmienienia świata. Oczywiście była to jedynie przenośnia, jednak mały Trevor wziął to całkowicie na poważnie i zaczął zmieniac świat. Wytworzył swego rodzaju drzewo, które polegało na tym, że on pomógł w czymś jednemu człowiekowi a ten miał pomóc kolejnym trzem i każda z nich kolejnym trzem i tak dalej. Najpiękniejsze był powód, dla którego zaczął to robić, a mianowicie "because everything sucks". Proste zwięzłe i prawdziwe. Strasznie podobała mi się też rola Spacey'a. Wzruszył mnie niemalże do granic moich wytrzymałości. Dobry nauczyciel, który prowokuje dzieci do myślenia i patrzenia na świat, jednocześnie człowiek z okropnym dzieciństwem, który boi się zmian, które mogą zburzyć jego idealną rutynę dnia codziennego, walczy z uczuciem, które się w nim rodzi.
Ogólnie piękny film, dający do myślenia.
Niestety takie fatalne zakończenie... Popłakałam się nooo. :oops:
"Monsters are real, and ghosts are real too. They live inside us, and sometimes, they win."
Awatar użytkownika
Viento

Postautor: Viento » 16 czerwca 2009, 12:24

Nie oglądałam "Podaj dalej", ale wkrótce to nadrobię, bo bardzo mnie zaciekawił twój opis tego filmu. Lubię takie pozytywne filmy nawet jeśli smutno się kończą.

Z czystym sumieniem mogę miłośnikom mocnego kina i wartkiej akcji polecić Terminatora: Ocalenie. Jest rok 2018. Apokalipsa już się dokonała i teraz trzeba zmierzyć się z życiem na Ziemii po wybuchach bomb atomowych. Maszyny, terminatory mają niemal niepodzielną władzę. Ruch oporu dogorywa, dużo zależy od pewnego bardzo ryzykownego pomysłu... Byłam bardzo sceptyczna co do tego filmu. Trzecia część Terminatora - "Bunt maszyn" to była wtórna kicha jakich mało. Za to czwarta czyli "Ocalenie" potrafi wbić w fotel i zaskoczyć, a to dzięki temu, że przez sporą część filmu możemy oglądać zaplecze wroga czyli Skynetu, świata maszyn, możemy zobaczyć, jak produkowane są terminatory, jakie eksperymenty robi Skynet. Poza tym John Connor (w tej roli Christian Bale) jest dojrzałym facetem a nie nastolatkiem z chwiejną psychiką i humorami. Nie powtarza się typowy do tej pory motyw wysyłania terminatorów w przeszłość. I przede wszystkim intrygujący jest nowy rodzaj terminatora - szpiega, który powstał z ... człowieka. Ma ludzkie emocje, wspomnienia, słabości, ale jednak jest zaprogramowaną maszyną, która nie jest w stanie oszukać swojego programu. Od strony technicznej i wizualnej film jest perfekcyjny i naprawdę imponujący!

Dla chętnych zwiastun
Awatar użytkownika
Luna
Podziękował: 79 razy
Podziękowano: 55 razy

Postautor: Luna » 18 czerwca 2009, 01:14

Przed chwilą obejrzałam razem z bratem "Tydzień Kawalerski". Na początku wydawało mi się, że będzie to głupawa, typowo amerykańska komedia, jednak się myliłam. Historia dość oklepana: pięciu przyjaciół spotyka się przed ślubem jednego z nich. W filmie ukazane jest życie każdego po kolei, ich problemy, lęki przed odpowiedzialnością, ojcostwem. Najbardziej podobał mi się fakt, iż prawie wszyscy na początku wydawali się wiecznymi dzieciakami, którym w głowie ciągle huczał rock&roll, jednak w obliczu problemów okazali się wspaniałymi przyjaciółmi i mądrymi, dojrzałymi ludźmi (no, może poza jednym xD). Każda z postaci jest bardzo wyraźnie nakreślona, panowie różnią się od siebie charakterami i podejściem do życia. Najbardziej polubiłam Dez'a (od obejrzenia "Krzyku" uwielbiam Matthew Lillard'a), trochę szalonego rockandrollowca, który w rzeczywistości okazał się wspaniałym ojcem i bardzo mądrym człowiekiem udzielającym przyjaciołom życiowych rad. Film może i nie jest arcydziełem, jednak zdecydowanie warto go obejrzeć ze względu na całkiem zabawne dialogi i interesujące postaci, które bardzo przypominają prawdziwych ludzi - niewiele w nich można dostrzec z typowo amerykańskich, przerysowanych oszołomów.
Awatar użytkownika
Sushi
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 7 razy

Postautor: Sushi » 25 czerwca 2009, 22:16

Oglądałam ostatnio "Śniadanie na Plutonie" . Główny bohater- Patrick Braden jest młodym transwestytą, dzieckiem porzuconym przez swoją matkę i wychowującym się na plebanii. Spojrzenie chłopaka na świat jak na tamte czasy (lata 70te) jest nieco kontrowersyjne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że wychowywał się on w małym miasteczku. Z jednej strony film ten jest niezwykle zabawny, teksty, które tam padają, potrafią doprowadzić do łez. Poznajemy perypetie miłosne Patricka Kitty (bo tak chciała, aby o niej mówiono), jej wyprawę do Londynu i poszukiwanie matki. Główny bohater podbił moje serce. Niezwykle uroczy i biedny, nie mogący zrozumiec, że musi czasami byc poważny, bardzo wierzył w dobro świata. Jednocześnie jest raniony przez najbliższych mu ludzi. Btw. Kitty miał/a figurę, jaką wiele kobiet chciałoby miec! Jego/jej nogi mnie powaliły
:mrgreen:
W każdym razie film, jest bardzo dobry i naprawdę warto go zobaczyc!
"Monsters are real, and ghosts are real too. They live inside us, and sometimes, they win."
Awatar użytkownika
Luna
Podziękował: 79 razy
Podziękowano: 55 razy

Postautor: Luna » 16 lipca 2009, 03:12

Ostatnio po raz setny obejrzałam "Co Gryzie Gilberta Grape'a". Właściwie każdy film z absolutnie genialnym Johnnym Deppem jest godny polecenia, jednakże ten jest imo wyjątkowy. To historia młodego mężczyzny, który po samobójstwie ojca przejął funkcję głowy rodziny tzn. odpowiedzialny był za chorobliwie otyłą i przez to niepełnosprawną matkę, siostrę w "trudnym" wieku oraz upośledzonego brata. Żeby tego było mało Gilbert zakochał się i znalazł jedyne ukojenie i odskocznię od codziennych problemów w osobie Becky - dziewczynie, która wraz z babcią podróżowała po świecie i przez to w każdej chwili mogła zniknąć z jego życia. "Co Gryzie Gilberta Grape'a", to wzruszająca, przepiękna i dająca do myślenia historia z (mimo wszystko) happy endem. Na szczególną uwagę zasługuje nie tylko Depp, ale i, właściwie przede wszystkim, Leonardo DiCaprio, który doskonale wcielił się w trudną rolę upośledzonego Arniego.

Wróć do „Kinomania”