Stribog

Muzyka i hutnictwo
Awatar użytkownika
Siemowit

Stribog

Postautor: Siemowit » 12 października 2013, 15:56

Obrazek

Stribog - folk metalowa kapela powstała w 2005 r. w Zagrzebiu (Chorwacja). Jest jednym z nielicznych zespołów tego typu, które tam istnieją.

Mają na koncie kilka dem oraz jednego długograja pt.: "U okovima vječnosti" (łańcuchy wieczności). Muzyka zespołu nie jest żadnym przewrotem w świecie folk/pagan metalu, nie mniej jednak wyróżnia się - albo jak kto woli - wyróżniała się ponieważ skład uległ zmianie.

Najbardziej widoczną postacią starego składu była Ana Ćapalija, kobieta o dość silnym wokalu, podchodzącym miejscami pod operowy. Zarówno ona jak i wokalista/gitarzysta Borna Žeželj odeszli, a na ich miejsce pojawili się na wokalu damskim - Tea Rogić, zaś męską część przejął Tomislav Živković.

Nie ma jeszcze żadnego materiału z nową ekipą na wokalach więc trudno ocenić jak to wypadnie - natomiast osobiście wolę stary skład.

Teksty tradycyjnie dotyczą Słowiańszczyzny, pogaństwa, walki itd.

Osobiście zaś czekam na dokonania Any. Jakiś czas temu rozmawiałem z nią - dowiedziałem się, iż pracuje nad materiałem z nowym zespołem, zaś muzyka jaką będą tworzyć to tzw. world music/ethno. Nie wiem co to jest - ale czekam z niecierpliwością.

MUZYKA

Follow The Silver Path - dość przebojowy i ciężki, świetne wokale Any (chociaż mocniej brzmią na żywo). Jedynym minusem dla mnie jest tekst po angielsku. Znacznie lepiej brzmiałby chorwacki.

Remember With Pride - trochę lepiej wyeksponowane wokale żeńskie. Fragment od 2:44 do 3:00 brzmi jakby był żywcem wyrwany z płyty "Wishmaster" wiadomego wszystkim zespołu.

Follow The Silver Path live - masakrycznej jakości materiał, który pokazuje, że fragmenty operowe Any brzmią lepiej na żywo niż na płycie (głównie środkowe partie).

Ancestral Skies of Gold - dynamiczny, cięższy od innych utwór. Tradycyjnie świetny wokal żeński.

Religija Krvi - mroczny, blackowy utwór pochodzący z kompilacji "Zora nad zemljama Slavenskim". Tutaj wersja wzbogacona m.in. o wokale Any, których pierwotnie nie było.

Krunidba Slavena - kolejny utwór, prosty i skoczny z "Zora nad zemljama Slavenskim".

DODATKOWO

Follow The Silver Path live 2011 - tutaj możecie porównać jak brzmi nowy skład wokalny zespołu (początek od 2:20). Mi osobiście niezbyt odpowiada głównie wokal żeński. Ana brzmiała znacznie lepiej.

DYSKOGRAFIA i LINKI

Za Vječan Ponost i Čast (demo) – 2006
Nyia – Religija Krvi (singiel) – 2007
Zora Nad Zemljama Slavenskim (kompilacja) – 2007
U Okovima Vječnosti (CD) – 2010

Stribog Facebook

Encyclopaedia Metallum

Wróć do „Metale ciężkie, metale szlachetne”